Keňští celníci zabavili dvě tuny sloních klů. Za oběť jim padlo asi 250 slonů

Celníci v keňském přístavu Mombasa zadrželi rekordní množství podloudně převážené slonoviny. Dvě tuny klů v přepočtu asi za 20 milionů korun měly směřovat k zákazníkům do Indonésie. Barbarské pytláctví v afrických národních parcích je znovu na vzestupu a ani vyspělejší země kontinentu, jako je právě Keňa, se mu nedokážou účinně bránit.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Slon africký | Foto: University of California, Irvine

V nákladním přístavu v Mombase vykládají celníci sloní kly z kontejneru, který sundali z už naložené lodě. Zboží bylo deklarované jako okrasné kameny.

„Když jsme otevřeli kontejner, našli jsme stovky sloních klů odhadem v hodnotě 100 milionů keňských šilinků. Kontejner směřoval do indonéské Jakarty. Podobná zásilka byla zadržená asi před měsícem. Za oběma figurují stejné osoby,“ popisuje zásah vyšetřující komisař keňské policie.

Přehrát

00:00 / 00:00

O rekordní kontraband sloních klů se zajímal spolupracovník ČRo Štěpán Macháček

Náklad slonoviny pochází ze sousední Rwandy a Tanzánie a životem za něj zaplatilo asi 250 zvířat.

I samotná Keňa se ale s pytláckými gangy potýká. Před týdnem tu pytláci zmasakrovali dvanáctičlennou sloní rodinu. Akci měli pečlivě připravenou a několik týdnů šli se zbraněmi pěšky do oblasti, kam se nedá dostat ani terénním autem.

Že jde o problém celého černého kontinentu, potvrzuje z Jihoafrické republiky René Burdych, který se tam v boji proti pytláctví angažuje:

„Pytlačí se tu teď všechno. Lev kvůli kostem, sloni kvůli slonovině a klům. Nejhůř jsou na tom nosorožci. Minulý rok jich v Jižní Africe zabili 668, včera našli 9 nosorožců mrtvých v Krugerově národním parku. Po celé Africe je to horší a horší.“

Za přibývající masakry slonů a nosorožců může v posledních letech rostoucí poptávka z Asie. Sílící střední třída Číňanů stále více poptává luxusní zboží ze slonoviny a také tradiční medicínu, ve které mají důležité místo rohy nosorožců.

Jen kvůli slonovině přišlo za loňský rok o život přes tři tisíce africkych slonů. Obchod s ní je přitom zakázaný už od roku 1989.

Rekordní kontraband celníci odhalili v přístavní Mombase, druhém největším městě východoafrické Keni

Štěpán Macháček, Matěj Skalický Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme