Keňští pytláci zabili nosorožce bílého. Nezastavila je ani hrozba smrti

V přísně střeženém Národním parku nedaleko Nairobi pytláci zabili nosorožce bílého. Vzácné zvíře nakonec nedokázala ochránit ani hrozba, že pytláky zastřelí hlídači. Jde přitom o první takový případ po šesti letech. Poptávka po rozích nosorožců, které se dále pašují hlavně do Číny, stále roste.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nosorožec u napajedla

Nosorožec u napajedla | Foto: Corel GALLERY

Roh nosorožce lze na černém trhu prodat za 65 tisíc dolarů, tedy za 1,3 milionu korun. Dnes je tedy cennější než zlato nebo kokain.

I proto se pytláci odvážili do Národního parku, který jako jediný na světě sousedí s hlavním městem. Tyto zabijáky přitom vůbec nezajímalo, že samice, kterou zastřelili, čekala mládě.

Přehrát

00:00 / 00:00

Podrobnosti o vybíjení vzácných nosorožců v Africe přinesl redaktor ČRo Robert Mikuláš.

Jako obvykle tedy "jen" odřízli roh a zmizeli. Roh je teď nejspíš na cestě do Číny, kde se jeho prach prodává jako léčivý prostředek. Číňané věří, že pomáhá srazit horečku, je dobrý na revma a dokonce i na potenci.

Vědecké expertízy přitom jasně ukázaly, že roh nosorožce tvoří nic jiného než keratin – rohovina, z níž vyrůstají i lidské nehty a vlasy – a tedy žádný zázračný účinek nemá.

Keňa se snaží poměrně dost, aby ochránila vzácná zvířata. Ozbrojeným strážcům v rezervacích dokonce pomáhají i bezpilotní letouny, problémem jsou však nízké tresty.

Letos v lednu například keňský soud potrestal čtyři Číňany za pašování slonoviny až směšnou pokutou. Museli zaplatit jen 400 dolarů, což je v přepočtu necelých osm tisíc korun, a pak byli propuštěni na svobodu.

Jen v Keni pytláci zabili za letošní rok už 29 nosorožců. Počet zabitých zvířat nadále roste. Příští měsíc by měl proto keňský parlament projednávat zákon, který má tresty zpřísnit. Poslanci navrhují za pytlačení 15 let za mřížemi či pokutu 115 tisíc dolarů a více.

Pašeráci, kteří u sebe budou mít nosorožčí rohy nebo slonovinu, pak mají být uvězněni minimálně na pět let a pokuta se v tomto případě pohybuje od 15 tisíc dolarů nahoru.

Zpřísnění opatření ale nestačí, kromě nich je potřeba investovat do osvěty a posílení ochrany. Americký prezident Barack Obama při své nedávné africké cestě slíbil, že Washington poskytne na tyto programy deset milionů dolarů, a to konkrétně pro Tanzanii a Keňu.

Robert Mikoláš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme