Krym zahalený smutkem. Se zavražděnými studenty a učiteli se přišly rozloučit rodiny i široká veřejnost

Tisíce lidí se v pátek v Kerči na Krymu přišly rozloučit s oběťmi středeční střelby a exploze v místní škole, za jejíhož pachatele vyšetřovatelé označili osmnáctiletého studenta Vladislava Rosljakova. Ten se po krveprolití zastřelil. Úřady zprvu považovaly zločin za teroristický útok, později ho ale překvalifikovaly na vraždu. Obětí střelce se staly dvě desítky žáků a učitelů.

Kerč (Krym, Ukrajina) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Moderní dějiny Krymu se dělí vedví: před tragédií a po 17. říjnu 2018,“ prohlásil šéf správy anektovaného Krymu Sergej Aksjonov, který položil rudé růže před každou rakev.

Kdo byl útočník z Krymu? Učil se na trojky a četl Harryho Pottera, řekl bývalý spolužák

Číst článek

Další pohřby se mají uskutečnit v sobotu v Krasnodarském kraji na jihu Ruska, odkud část obětí pocházela. Jeden student má být pochován v Čeljabinsku na Urale. Celkem úřady registrují 21 mrtvých včetně útočníka.

Obřad vedli muslimský a pravoslavný duchovní, protože oběti vyznávaly tato dvě vyznání. Na rozloučení s oběťmi přišlo podle úřadů na 20 tisíc lidí, dvakrát více, než se čekalo.

Na náměstí, pojmenovaném po vůdci bolševické revoluce Vladimíru Leninovi, stojí jeden z nejstarších kostelů na Krymu, před kterým se ceremonie konala, jakož i památník padlým ve druhé světové válce a obelisk na počest měst-hrdinů.

V Kerči platí podle médií zpřísněná bezpečnostní opatření a v pátek bylo centrum města uzavřeno pro dopravu.

V pátek na Krymu platí druhý den třídenní smutek, tento den se stal dnem smutku také v sousedním Krasnodarském kraji.

Útočit mohl po konfliktu s učiteli. Vyšetřovatelé sestavují psychologický profil střelce ze školy na Krymu

Číst článek

V nemocnicích zůstává podle úřadů ještě 43 zraněných. Stav tří zraněných dívek je nadále označován za velmi vážný.

Místo pro střelce

Kerčský střelec má být pochován na jiném místě než jeho oběti, poznamenal server Newsru.com. Na sociálních sítích se již objevily nepotvrzené zprávy, že Vladislav Rosljakov bude pohřben za dva týdny v koutě hřbitova vyhrazeném pro zemřelé bez příbuzných.

Ale úřady to popřely s tím, že místo pohřbu vyberou rozvedení rodiče mladého střelce. Ti o vydání těla ještě nepožádali, napsala agentura Interfax.

Důkladně prozkoumat rodinné poměry útočníka nařídil šéf federálních vyšetřovatelů Alexandr Bastrykin během porady s týmem, který vraždy v Kerči vyšetřuje.

„Je nezbytné zjistit, zda mladík se dříve projevoval agresivně či jinak neadekvátně, zda existovaly nějaké varovné signály a zda se podnikaly nezbytné kroky. Musíme objasnit příčiny agrese útočníka,“ prohlásil. Vyšetřovatelé také zkoumají poměry ve škole.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme