Kolem útoku na Kerčský most zuří informační válka. Otázky a odpovědi k explozi ‚Putinovy pýchy‘
Kdo zaútočil na Kerčský most spojující Rusko s anektovaným Krymem? Jaká je verze Rusů a jak vše vysvětlují Ukrajinci? Zásah přišel den po Putinových 70. narozeninách a vládce Kremlu na něj reagoval masivním ostřelováním ukrajinských měst. „Probíhá válka, takže se obě strany logicky vzájemně obviňují,“ říká odborník Pavel Havlíček. Mnohé však podle něj naznačuje, že takový demonstrativní útok na „Putinovu pýchu“ nejvíce vyhovuje Kyjevu.
Co se s mostem stalo?
„Byl to jeden z nejstřeženějších objektů v celém Rusku. Respektive v tom, co si Rusko myslí, že je jeho území. Pachatelé to nejspíše zkoušeli několikrát, testovali, jak vypadají kontroly,“ popsal zpravodaj Radiožurnálu na Ukrajině Martin Dorazín.
Po výbuchu na Kerčském mostě v sobotu ráno byla zničena část silnice ve směru z Ruska na Krym a poškozen byl i jeden z mostních pilířů. Část vozovky v opačném směru výbuch nezničil, minimálně ale poškodil asfalt či svodidla. Výbuch také mohl zásadně zhoršit statiku mostu a jeho nosnost.
Na železniční trati stál v době výbuchu cisternový vlak, který ještě několik hodin po explozi hořel. Provozuschopná zůstala jedna ze dvou kolejí, v místě exploze je navíc velmi významně poškozena.
Ruská strana po útoku uvedla, že poškození nejsou závažná, a po několika hodinách oznámila obnovení silniční i železniční části mostu. Ruské ministerstvo dopravy podle agentury TASS oznámilo, že železniční spoje jezdí přes most podle jízdního řádu a částečně byl obnoven i provoz osobních aut.
Vojenský analytik Milan Mikulecký je k těmto ruským zprávám skeptický. „Most stále není a dlouho nebude průjezdný v celém svém profilu tak, jak byl postaven. Zůstává otázkou, nakolik je narušena statika železničního mostu, protože železnice je pro ruskou vojenskou logistiku klíčová,“ řekl Radiožurnálu.
„Ono krátké několikasekundové video pořízené ve tmě, kde se krokem sune lokomotiva s bůhví kolika vagony, opravdu nepovažuji za potvrzení funkčnosti železničního mostu, spíše za ruskou propagandu,“ dodal.
Jaký je význam Kerčského mostu?
Kerčský most je hlavní dopravní tepnou pro ruské síly, které kontrolují většinu jihoukrajinské Chersonské oblasti, a pro ruský námořní přístav Sevastopol. Přes železniční část mostu Rusko posílalo plně naložené nákladní vlaky plné zbraní, munice i tanky.
Pro jižní frontu jde o naprosto klíčovou komunikaci. Druhá železnice, která vede z Ruskem okupovaného území na jižní Ukrajinu, totiž leží kvůli nedávným posunům fronty v dostřelu ukrajinského dělostřelectva. V oblasti severně od Melitopolu navíc působí ukrajinští partyzáni.
Kerčský most byl otevřen v přímém televizním přenosu za účasti ruského prezidenta 15. května 2018.
Zhruba 19 kilometrů dlouhou spojnici jako první přejel právě Putin za volantem oranžového nákladního vozu Kamaz. V Rusku byl projekt označován za stavbu století.
Kdo za útokem stojí?
Existuje celá řada teorií, kdo mohl za útokem na most přes Kerčský průliv stát. Ukrajinští partyzáni bez přímých vazeb na Kyjev, ukrajinské tajné služby s přímým posvěcením Kyjeva, ale i sami Rusové, pro které by mohlo jít o záminku k zostření útoku na Ukrajinu.
Není to o strachu, ale o intenzitě. Nečekal jsem útok v takovém množství, popisuje novinář z Kyjeva
Číst článek
Americký list The New York Times v sobotu s odvoláním na vysoce postaveného ukrajinského představitele, kterého však nejmenoval, uvedl, že útok na most zorganizovaly ukrajinské tajné služby.
„Útokem na most byla poškozena ruská reputace, a pokud za tím stáli Ukrajinci, vyzdvihuje to jejich schopnosti. Ukazuje to, že jsou schopni naplánovat poměrně sofistikovanou operaci. To jim může pomoci psychologicky i prakticky – omezí tím ruské zásobování na jihu Ukrajiny,“ popisuje Pavel Havlíček z Asociace pro mezinárodní otázky (AMO).
Jasné není ani to, zda šlo o útok raketou, protilodní střelou typu Neptun, výbušninami v dodávce či zda šlo o útok zespodu, např. na dálku řízenou miniponorkou.
Penzionovaný expert na výbušniny z britské armády serveru BBC řekl, že exploze mohla být způsobena útokem „zpod mostu“. Naopak izraelský vojenský expert David Gendelman se domnívá, že nejpravděpodobnější je verze s nákladním autem: „Ta dává smysl, protože řeší problém dovozu velkého množství výbušnin.“
Podle Havlíčka pravda vyjde dříve nebo později na povrch, v prvních dnech po incidentu ale vlastně není důležitá. Obě strany konfliktu si totiž útok vyloží po svém a podle toho konají.
„Je v podstatě jedno, kdo už co prohlásil, důležité je, co z toho obě válečné strany vyvodí. Rusko si udělalo svůj jednoznačný závěr a Ukrajinci také, ačkoliv o tom veřejně nemluví,“ říká.
Ruská verze
Ruští potápěči prověřují škody po výbuchu na Kerčském mostě, provoz je částečně obnoven
Číst článek
Jaká je ruská verze? Prezident Vladimir Putin přišel s jasným obviněním Kyjeva. „Není pochyb. Je to teroristický čin, jehož cílem bylo zničit kriticky významnou civilní infrastrukturu v Ruské federaci. Vymyslely to, vykonaly a objednaly ukrajinské tajné služby,“ prohlásil Putin.
Šéf Kremlu nařídil vytvořit vyšetřovací komisi, která má událost objasnit. Podle ruského protiteroristického výboru oheň způsobil výbuch bomby nastražené v nákladním autě, což vedlo ke vznícení několika cisteren vlakové soupravy. Při incidentu podle Moskvy zemřeli tři lidé.
Šéf vyšetřovacího výboru Alexander Bastrykin záhy Putina informoval o podezřelých, kteří mají být zapojeni do přípravy akce.
„Zjistili jsme trasu náklaďáku. Je to Bulharsko, Gruzie, Arménie, Severní Osetie, Krasnodar. Zjistili jsme přepravce a bylo možné identifikovat podezřelé mezi těmi, kdo mohli teroristický útok připravit,“ oznámil Bastrykin. Podle něj se na přípravě podíleli ruští občané i cizí státy.
„Je zajímavé, že k tomu Rusové připojili toto vyjádření. Dá se proto očekávat, že na Krymu proběhne poměrně rozsáhlá protiteroristická operace, že ruské represe zamíří i směrem na Krym,“ komentuje pro iROZHLAS.cz Havlíček.
Ukrajina kvůli útokům na infrastrukturu pozastaví vývoz elektřiny. Zásobovala i Polsko a Slovensko
Číst článek
„Vyjádření ze strany Vladimira Putina byla jednoznačná. A dokumentuje to i fakt, že Rusové po zřízení jakéhosi pofiderního vyšetřovacího štábu bez většího prověřování rychle vynesli ortel,“ dodává.
Ukrajinská verze
A jaká je naopak verze Ukrajinců? Kyjev se k zodpovědnosti za útok nepřihlásil a poradce šéfa ukrajinské prezidentské kanceláře Mychajlo Podoljak naznačil, že by za explozí mohl být spor ruské tajné služby FSB a soukromých armád, jako jsou např. Vagnerovci na jedné straně, a ruského ministerstva obrany a generálního štábu na straně druhé. „Vidíme eskalaci vnitroruského konfliktu. Kremlu se to vymklo z rukou,“ prohlásil.
Jednotliví představitelé ukrajinské vlády zprvu na útok na most reagovali radostně, pod podmínkou anonymity navíc několika západním médiím potvrdili, že skutečně jde o dílo Kyjeva.
„Ruská ilegální stavba se rozpadá a hoří. Důvod je jednoduchý: pokud postavíte něco výbušného, dřív nebo později to vybuchne,“ napsal na telegramu parlamentní šéf Zelenského strany Sluha národa David Arachamija.
Podoljak na twitteru uvedl, že „vše nelegální musí být zničeno, vše ukradené vráceno a vše okupované znovuzískáno“.
Výroky podle Havlíčka naznačují, že za útokem zřejmě stojí Kyjev. „Tato enigmatická vyjádření nám možná dávají trošku něco tušit. Když se totiž zeptáme, komu by něco takového prospělo, tak je to samozřejmě primárně Ukrajina. Rusové ztratili svůj velmi opěvovaný a ostře střežený most, pýchu Vladimira Putina,“ popisuje odborník na východní Evropu.
Jaká byla Putinova reakce?
,Bezohledný velitel‘ ze Sýrie a Čečenska a Putinův poradce. Kdo je nový vůdce ruských vojsk Surovikin?
Číst článek
Kromě toho, že nařídil vytvoření zmíněného vyšetřovacího orgánu, Putin jen několik hodin po výbuchu podepsal dekret, kterým nařídil FSB zpřísnit zabezpečení mostu i infrastruktury, která anektovanému Krymskému poloostrovu zajišťuje energetické dodávky.
V další reakci ruský prezident prakticky ihned rozpoutal armádní čistky. Ve velmi špatné pozici je zejména ruský ministr obrany Sergej Šojgu.
Podle analytiků z amerického Institutu pro studium války (ISW) ale padají nedávná ruská vojenská selhání i přímo na Putinovu hlavu. Ve své zářijové zprávě totiž psali, že vůdce Kremlu opět obchází vyšší armádní velení.
K četným personálním změnám v armádě v sobotu přibyla i výměna na postu velitele ruských jednotek na Ukrajině. Tím se stal dosavadní velitel Jižního vojenského okruhu a velitel ruských vzdušných a kosmických sil Sergej Surovikin, který v minulosti působil v Afghánistánu, Čečensku či Tádžikistánu. Během války v Sýrii stál za bombardováním Aleppa, za což získal přezdívku „Řezník z Aleppa“.
Once again, Russian brutality links Syria and Ukraine. The new commander of the Ukrainian campaign, Sergey Surovikin, is behind massacres and overseeing Assad's forces using chemical weapons. He is one of the factors that allowed Assad to regain control of a number of areas.
23:18 – 08. 10. 2022
A zatím poslední Putinovou reakcí na sobotní explozi na Kerčském mostě je masivní ruské ostřelování prakticky všech ukrajinských regionů.
Velká část raketových útoků mířila po dlouhých měsících ve větším opět i na Kyjev. Nejméně jedenáct lidí zemřelo a dalších šest desítek utrpělo zranění.