Opravy Kerčského mostu potrvají do září roku 2023, uvádí Londýn. Rusko odhaduje dřívější dokončení

Kerčský most mezi okupovaným Krymem a ruskou pevninou, který poničil mohutný výbuch na začátku října, se vrátí do plného provozu nejdříve v září příštího roku. Uvedlo to britské ministerstvo obrany. Výbuch poničil silniční i železniční část mostu a Rusko pracuje na jeho opravě. Poškození této infrastruktury ztížilo pohyb a zásobování ruských jednotek na jihu Ukrajiny.

Londýn Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Blízký pohled na provoz a opravy na Krymském mostě

Oprava železniční části je pak nasmlouvaná do září. Ruští činitelé tvrdí, že by se most mohlo podařit opravit dříve | Zdroj: Reuters

„Ruské snahy opravit most na Krymu pokračují, je ale nepravděpodobné, že bude v plném provozu dříve než v září roku 2023,“ uvedlo britské ministerstvo obrany. Podle informací, které dostal ruský prezident Vladimir Putin, práce na opravách silniční části mostu budou způsobovat problémy v dopravě do března.

Bellingcat: Rusko plánovalo útoky na ukrajinská města ještě před poničením Kerčského mostu

Číst článek

Oprava železniční části je pak nasmlouvaná do září. Ruští činitelé tvrdí, že by se most mohlo podařit opravit dříve.

„Útok na Krymský most narušil logistické dodávky na Krym a na jih Ukrajiny a omezil kapacitu přepravy ruského vojenského vybavení a vojáků,“ dodal Londýn. Výbuch na Kerčském mostě spolu s útoky na námořní základnu v Sevastopolu dále snížil věrohodnost tvrzení ruských úřadů o vojenských úspěších ve válce s Ukrajinou.

Kerčský most spojuje přes stejnojmennou úžinu ruský Krasnodarský kraj s ukrajinským poloostrovem, který Moskva anektovala v rozporu s mezinárodním právem v roce 2014. Mohutný výbuch, který poškodil silniční i železniční část stavby, mostem otřásl ráno 8. října.

Podle Ruska se jednalo o práci ukrajinských tajných služeb, Kreml následně v reakci spustil rozsáhlé raketové útoky na ukrajinskou energetickou infrastrukturu i civilní cíle. Kyjev oficiálně zodpovědnost za čin odmítá.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme