Kerik se zřekl nominace na post ministra Bushovy vlády

Bývalý newyorský policejní šéf Bernard Kerik, kterého si prezident George Bush vybral do své vlády jako ministra vnitřní bezpečnosti, se dnes své nominace zřekl. Bílý dům informoval o tom, že Kerik uvedl osobní důvody a prezident jeho rezignaci přijal.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

George Bush a Bernard Kerik | Foto: AFP

Bernard Kerik přiznal, že osobní důvody představují nejasnosti okolo imigračního statutu ženy, kterou zaměstnával jako pečovatelku o děti a pomocnici v domácnosti. Téma imigračního statutu se prý objevilo mezi otázkami, na které se ho Kongres při schvalování nominace ptal.

Kerik chtěl svým překvapivým odstoupením pravděpodobně předejít skandálu, který by vypukl, kdyby se zjistilo, že jako budoucí ministr pro vnitřní bezpečnost zaměstnával ilegální pracovníky. Podobné problémy sil zabránily již v minulosti jmenování několika vysokých státních úředníků.

Po boku newyorského starosty Rudolpha Giulianiho dohlížel devětačtyřicetiletý Kerik na vyprošťovací a záchranné akce v troskách dvojice mrakodrapů Světového obchodního střediska, které se zřítilo po nárazu dvou dopravních letounů unesených islámskými radikály. Sloužil později také v Iráku jako poradce tehdejšího amerického správce Paula Bremera.

Ve funkci měl Kerik nahradit Toma Ridge, prvního šéfa ministerstva, které vzniklo v roce 2003 s cílem koordinovat činnost různých federálních institucí při ochraně před teroristickými útoky. Mezi možnými novými uchazeči na tuto funkci jsou uváděni Bushův poradce pro otázky vnitřní bezpečnosti Frances Townsend, náměstkyně ministra Asa Hutchinsonová a massachusettský guvernér Mitt Romney.

Miroslav Konvalina, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme