Kerry v Indonésii ujišťoval, že zastavení amerických financí bude jen krátkou epizodou

Kongres Spojených států by si měl promyslet, jaký vzkaz posílá světu blokováním vládních financí. Na hospodářském summitu v Indonésii to prohlásil americký ministr zahraničí John Kerry. Přátelé ani odpůrci Spojených států by ale podle něj neměli pochybovat o tom, že zastavení financí pro fungování americké vlády je jenom nedůležitou epizodou.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podle amerického ministra zahraničí Johna Kerryho je zastavení financí jen nedůležitou epizodou

Podle amerického ministra zahraničí Johna Kerryho je zastavení financí jen nedůležitou epizodou | Zdroj: Reuters

"Tohle je jen momentální záležitost. Samozřejmě, kdyby se to mělo opakovat nebo protáhnout, lidé by se začali ptát, jestli je Amerika ochotná a schopná jít stále stejným směrem. Ale to se neděje a ani se to nestane,“ řekl Kerry.

Prezident Obama obvinil z rozpočtového provizoria, které v Americe trvá od 30. září, republikány. Konkrétně pak Tea Party - radikálnější frakci republikánů. Ti chtěli oddálit start zdravotnické reformy a navázali to na zákon o státních výdajích.

Spor o rozpočet, kvůli kterému nefungují národní parky, muzea ani socha Svobody, má dopad i v zahraničí, například ve Francii. V Normandii museli uzavřít jedenáct amerických vojenských hřbitovů, včetně toho nejznámějšího v Colleville-sur-Mer.

Spravují ho totiž sami Američané a podléhá stejným rozpočtovým zákonitostem jako památníky v Americe. Návštěvníci pohřebiště jsou rozladění.

Petra Novotná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme