Kerry vylučuje vojenskou pomoc Íránu výměnou za dohodu o jaderném programu

V jednáních o íránském jaderném programu je dál mnoho rozporů. V Pekingu to řekl šéf americké diplomacie John Kerry. Podle mezinárodní agentury pro atomovou energii Írán zatím nedodal odpovědi na zásadní otázky o jeho jaderných aktivitách.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americký ministr zahraničí John Kerry během návštěvy v Egyptě | Zdroj: Reuters

S Teheránem jedná o iránském jaderném programu šest světových velmocí a konečná dohoda by měla vzniknout do 24. listopadu.

Podle některých médií americký prezident Íránu nabídl propojení jaderných rozhovorů s pomocí v boji proti Islámskému státu. Ministr zahraničí John Kerry to ale vyvrací.

„Neexistuje žádné propojení vyjednávání o jaderném programu s jakýmkoli jiným tématem. A chci, aby to bylo naprosto jasné,“ uvedl.

„Jaderné rozhovory jsou samostatnou záležitostí. Jsou oddělené od všeho ostatního a nikdy se nediskutovalo o možnosti je spojovat s čímkoli jiným,“ zdůraznil šéf americké diplomacie.

Kerry bude v neděli a v pondělí v Ománu jednat s íránským ministrem zahraničí Mohammadem Džavádem Zarífem. Mají dohodnout příští kolo jednání o iránském jaderném programu mezi Teheránem a USA, Ruskem, Čínou Francii, Německem a Británii.

Olga Kořánková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme