Keukenhofská zahrada ukazuje miliony květů – letos i jako německé myslitele

Je to radost, když se na zahrádce začervená tulipán, žlutou barvou ho doplní narcis a v truhlíku vykvete třeba modrý hyacint. Co to ale je, když takových květů najednou vyrostou miliony na jednom místě? To je výsledek práce zahradníků v parku Keukenhof v Nizozemsku. Najdete ho přibližně na půli cesty mezi Amsterdamem a Haagem.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Keukenhof - letošní téma: Německo - země básníků a filosofů

Keukenhof - letošní téma: Německo - země básníků a filosofů | Foto: Pavel Novák | Zdroj: Český rozhlas

Keukenhof - to jsou barevné koberce, mozaiky z živých květů a vůně tulipánů, narcisů, modřenců, hyacintů a dalších jarních květin. To, co není vidět je sedm a půl milionu cibulí v zemi, které se ručně sázejí několik měsíců.

„Keukenhof je nadace, která se stará o propagaci pěstování cibulovin. Máme tu tedy jen květiny, které rostou z cibulek. Uvnitř v pavilonech sice najdete třeba orchideje, ale venku to jsou pouze narcisy, krokusy, řebčíky, hyacinty a tulipány. Proto také máme otevřeno jen od 24. března do 20. května, protože tehdy tulipány kvetou,“ popisuje jeden z manažerů parku Michel van Dun.

Přehrát

00:00 / 00:00

Pozvánka Pavla Nováka do keukenhofské zahrady

Každý rok má parková úprava nějaké jiné téma. Letos to je Německo - země básníků a filosofů.

„Vždy připravujeme velkou mozaiku z asi 80 až 120 tisíc cibulí. Loni bylo tématem Rusko. Vytvořili jsme tedy obraz katedrály svatého Vasilije. Letos ukazujeme Braniborskou bránu,“ říká van Dun.

Za květinovou nádherou předváděnou pouhé dva měsíce v roce se skrývají další měsíce práce zahradníků, kteří se o cibule pečlivě starají, aby ze sebe vydaly ty zdravé květy co nejlepších barev.

„Zasázet všechny květiny ručně do půdy o různé vlhkosti, kterou potřebují, do barevných kombinací a mozaik nám trvá více jak čtyři a půl měsíce. Po odkvětu je musíte zase z půdy vyndat a roztřídit. To také trvá asi tak tři měsíce. Proto je výstava otevřená jen 60 dnů v roce. Všechna ta nádhera totiž stojí skoro celý rok práce,“ počítá van Dun.

Keukenhof nenabízí jen květinové záhony. Na 33 hektarech jsou tu i skleníky, malá zoologická zahrada, dětské hřiště, bludiště a jezírko s labutěmi. Dal by se tu strávit celý den.

Podle Michela van Duna, ale existují tři hlavní typy návštěvníků, podle toho, jak dlouhou dobu prohlídce Keukenhofu věnují. Je to ale myšleno prý spíše v legraci.

Japonci a Číňani stráví v Keukenhofu asi tak hodinu, ale za tu dobu udělají asi 300 fotografií. Němci zůstávají v zahradě čtyři až pět hodin. Zajdou se najíst a napít a utratí několik desítek eur. Holanďané stávají před branou už před osmou ráno a večer odcházejí jako jedni z posledních. Neutratí ale nic, protože si přinesli svačinu s sebou. Češi prý nepasují ani do jedné z těchto skupin.

Čeští návštěvníci jsou více než vítáni, říká Michel van Dun. Letos dokonce nechala zahrada vytisknout brožury nejen v němčině, francouzštině, nebo angličtině, ale poprvé i v češtině. Češi jsou tedy vřele vítáni až do 20. května.

Pavel Novák, Michal Šenk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme