'Kéž by sem nikdy nevstoupili.' Al-Káida v Sýrii sílí a potichu upevňuje pozice

V syrské provincii Idlíb se potichu stává významným hráčem teroristická organizace al-Káida. Ženy nutí zahalovat si tváře, vraždí umírněné povstalecké vůdce a vytlačuje jiné z politického procesu.

Damašek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Islamističtí bojovníci v Idlíbu, květen 2015. | Zdroj: Fotobanka Profimedia

„Zatímco obsesí Západu se stal takzvaný Islámský stát, al-Káida de facto vytvořila v Idlíbu ministáteček,“ píše týdeník Sunday Times. Za poslední čtyři roky tam organizace eliminovala všechny ostatní ozbrojené skupiny. Z tradiční bašty protiasadovské opozice tak vzniklo nové mocenské centrum al-Káidy. 

'Brzy ukážou pravou tvář'

„Je to velmi nebezpečné. Nedokázali jsme je zastavit. Nutí obyvatele, aby akceptovali jejich nadvládu, přestože se to lidem nelíbí. Brzy ukážou svou pravou tvář,“ řekl britskému periodiku 34letý Usáma Husajn, místní zastupitel, kterého teroristická síť vyhnala svými pohrůžkami do tureckého exilu. Al-Káida se podle něj poučila z chyb samozvaného chalífátu, který se zřejmě v dohledné době pod tlakem bombardování a spojenecké ofenzivy zhroutí. 

ROZHOVOR O TERORU: Elitní bojovník proti teroru: Vyhodit se do vzduchu? Ubývá těch, co to tlačítko zmáčknou

Číst článek

Na rozdíl od Islámského státu al-Káida nezavádí hrůzovládu, ale snaží se lidi získat sociální pomocí. Chudým posílá konvoje s chlebem, zrušila veřejné popravy a zpočátku ani nevnucovala ženám zahalování. Obratně také zesiluje propagandu proti ostatním silám v regionu. „Pronikli do místních samospráv, vodárenských společností a potichu obsazují všechna strategická místa. Až Západ řekne, že s nimi jednat nebude, jednoduše mu připomenou, že mají pod kontrolou celou společnost a jednat se s nimi musí,“ říká Husajn. 

Lidé unavení krutou válkou podle Sunday Times nadvládu al-Káidy rezignovaně přijímají. Někteří ale neskrývají obavy. Síť například začala kontrolovat univerzitu v Idlíbu a prosadila oddělené vyučování studentů a studentek i zahalování žen.

„Kéž by sem nikdy nevstoupili. Brání nám ve vzdělávání ze všech sil,“ řekla týdeníku studentka druhého ročníku. Ozývat se začínají i širší vrstvy. Demonstrují proti nejrůznějším zákazům a zaznamenaly alespoň dílčí úspěch, když si vymohly zrušení zákazu kouření. Žádný protest ale není tak silný, aby regionální vliv al-Káidy ohrozil.

 

Maskovaní za jiné

Al-Káida se v Idlíbu objevila v roce 2012 a zpočátku se maskovala za jiná uskupení. V Sýrii ji znají coby Frontu an-Nusra, nedávno se ale přejmenovala na Haját Tahrír aš-Šám. Tvrdí, že se s tvrdým jádrem al-Káidy rozešla, ale málokdo tomu věří. Američané se snažili dodávkami zbraní a štědrým financováním získat v Idlíbu jiné, sekulární skupiny, pak ale pomoc zastavili a všechny síly napřeli k likvidaci Islámského státu. Rebelové si teď trpce stěžují, že je Washington hodil přes palubu. 

Velitel 13. divize Svobodné syrské armády Ahmad Suád před třemi měsíci uprchl se svými muži do pohraničního tureckého města poté, co za ním al-Káida poslala najaté vrahy.

„Bojovali jsme s frontou an-Nusra od samého počátku, a pak nás náhle Američané přestali podporovat. Teď mají teroristé v rukou sto procent území provincie Idlíb. Oznámil jsem to Američanům, i když to pochopitelně všechno sami věděli. Ale stejně se nic nestalo,“ řekl Sunday Timesům. Do konce roku podle něj úplně skončí podpora Washingtonu vůči jeho silám. Také Británie už úplně zastavila přísun léků a zredukovala finanční pomoc. 

Z mírových jednání v Kazachstánu vzešlo rozhodnutí velmocí, že by se Idlíb měl rozdělit na tři „bezkonfliktní“ zóny, spravované Tureckem, Ruskem a Íránem. Na vnitřní poměry to ale nebude mít nejspíš žádný vliv. Priority hlavních mocností leží dál na východ. Asadova armáda útočí na Dajr az-Zaur a Američané táhnou na Rakku. Turecko by sice mělo mít teoreticky z al-Káidy na svých hranicích obavy, ale větším problémem jsou teď pro Ankaru separatistické tendence Kurdů. Podle analytiků i diplomatů není pravděpodobné, že by kdokoli začal s al-Káidou v dohledné době válčit. 

„Nikdo neví, co si s nimi počít,“ říká Hassan Hassan, analytik z washingtonského think tanku Tahrir Institute. „Ani Asadův režim, ani Američané nemají síly a zdroje potřebné k útoku na Idlíb. Nejméně rok k žádné další ofenzívě nedojde. Al-Káidě to poskytne nepředstavitelný luxus dělat si cokoli, co si v Sýrii zamane,“ dodává na závěr politolog Hassan pro britský týdeník Sunday Times.

Text vznikl pro pořad Svět ve 20 minutách Českého rozhlasu Plus. 

Rostislav Matulík Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme