KFOR začala kontrolovat sporné přechody z Kosova do Srbska

Jednotky KFOR převzaly kontrolu nad spornými přechody z Kosova do Srbska. Reagovaly tím na incidenty, ke kterým došlo zejména včera večer, kdy rozhněvaní srbští mladíci zaútočili zápalnými lahvemi na stanice, které se pokusila obsadit kosovská policie.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

KFOR na sporných mostech mezi Kosovem a Srbskem.

KFOR na sporných mostech mezi Kosovem a Srbskem. | Zdroj: Reuters

V oblasti je stále ještě cítit napětí, i když už v místě panuje relativní klid. Oba mosty – Jarinje a Brnjak - převzaly mezinárodní síly, aby situaci pacifikovaly. Přechod Jarinje je zcela zavřený kvůli velkému poškození. Přechod Brnjak je otevřený jen pro osobní dopravu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Balkanolog z Ústavu mezinárodních vztahů Filip Tesař v odpoledních Ozvěnách dne.

Na místě jsou i příslušníci kosovsko-albánské policie, čtyři albánští celníci a další lidé. Proti tomu ovšem Srbové protestují. Obávají se, že to je pokus o obsazení celého severního Kosova, kde žije srbská menšina. Proto postavili barikády.

Hlavním důvodem, proč chtěla kosovská policie obsadit hraniční přechody, je to, že Srbsko neuznává Kosovo. Neuznává ani celní dokumenty, proto Kosovo reagovalo tím, že zavedlo embargo na veškeré srbské zboží. Na to opět zareagovali Srbové. Až nakonec došlo k vypálení kontrolního stanoviště na hranici.

Bělehrad vzpouru kosovských Srbů nepodporuje. Srbský prezident Boris Tadič prohlásil, že za incidentem stojí chuligáni, kteří jen nahrávají extrémistům z albánské strany. Tadič vyzval k zastavení všech násilných akcí.

Balkanolog z Ústavu mezinárodních vztahů Filip Tesař vidí jádro sporu ještě jinde. Podle něj jde o špatnou vnitřní ekonomickou situaci v Kosovu a to, jak se k ní kosovská vláda staví. „Ta se totiž rozhodla ke kroku, který je typický pro postkomunistické země, a to získávání voličů pomocí rozdělování sociálních benefitů. Do té doby celkem zdravé kosovské finance začaly upadat do dluhů,“ řekl Tesař.

Vláda se tak podle něj rozhodla odvést pozornost domácího publika na léta neřešený problém severního Kosova. Kosovský premiér Hashim Thaci navíc podle něj není člověk na pomalé a trpělivé vyjednávání. „Spíš sází na to, že se opře o mladší, radikálnější vrstvy společnosti. Raději dá přednost krátkodobému gestu, než dlouhodobé vizi,“ dodal Tesař s ním, že se tak zřejmě nejedná o poslední konflikt mezi oběma stranami.

Martin Dorazín, Veronika Sedláčková, ak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme