Čekista jako hrdina vlasti. V Rusku visí plakáty oslavující aktéry rudého teroru a sovětské tajné služby
„Generálporučík Jakov Afanasjevič Jedunov – sloužil v čece.“ Po ruském městě Vladimir visí plakáty, které heroicky připomínají příslušníky sovětských tajných služeb, které brutálně pronásledovaly odpůrce režimu. Oslavný nápis s krátkou biografií a historickým snímkem zadalo město a místní muzeum služby FSB. Chtějí tak „otevřít diskusi“ o přínosech čekistů pro národ.
„Společně s místním muzeem FSB jsme připravili projekt ‚Sloužili v čece‘, který věnujeme veteránům tajné služby, včetně těm z KGB,“ řekl mluvčí vladimirské radnice Alexandr Karpilovič ruské verzi Rádia Svoboda, které na plakáty upozornilo.
Čeka, tedy Všeruská mimořádná komise pro boj s kontrarevolucí a sabotáží, byla přitom hlavním vykonavatelem rudého teroru. Podle Karpiloviče kampaň neporušuje žádní ruské zákony.
Kampaň se zaměřila na zvláštní jednotky Směrš, které od roku 1943 prověřovaly příslušníky Rudé armády a měly za úkol „odhalování zrádců a kolaborantů“. Po válce pak dělaly „síto“ ve vracejících se válečných zajatcích – stovky tisíc rudoarmějců poslali do pracovních táborů.
Plakát, na kterém je Jakov Jedunov, velebí jeho službu v boji proti ukrajinským nacionalistům během druhé světové války. Nezmiňuje se už o tom, že Jedunovova kariéra začala v čece už v roce 1919 a skončila až v roce 1953.
200 000 mrtvých v prvních letech
Čeka byla zřízena krátce po bolševické revoluci, v prosinci 1917. V jejím čele stanul blízký spolupracovník Lenina Felix Dzeržinskij. Za pět let její existence podle odhadů její příslušníci připravili o život nejméně 200 000 lidí.
Vedle zatýkání podezřelých osob čeka vedla i soudní tribunály, jež vynášely rozsudky, a v neposlední řadě spravovala tábory, kam byli odsouzení posíláni. Již v den vyhlášení rudého teroru bylo popraveno devět set rukojmí z vězení petrohradské čeky.
Moskva nakonec povolila čtení jmen obětí před sídlem KGB. Původně to nešlo kvůli stavebním pracím
Číst článek
Výraz „čekista“ se později rozšířil pro každého příslušníka bezpečnostních složek, včetně tajné služby NKVD, tedy Stalinova Lidového komisariátu vnitřních záležitostí, a také tajné služby KGB.
Putin agenty pochválil
Podle ruského prezidenta Vladimira Putina, který je sám bývalým agentem kontrarozvědky KGB a bývalým šéfem její nástupnické organizace FSB, agenti tajných služeb „stavěli na první místo službu vlasti a svému lidu“. Prohlásil to loni na konferenci věnované 100. výročí vzniku bolševické politické policie.
Za to prezident sklidil ostrou kritiku nevládního hnutí Memorial, které v Rusku už jedenáctým rokem pořádá čtení jmen lidí popravených v Sovětském svazu v letech takzvaného velkého teroru 1937 a 1938. V pondělí se na akci v Moskvě před sídlem ruské tajné služby sešly tisíce lidí.
„Totalitní stát nejen zabíjel lidi - snažil se vymazat jejich jména z dějin a zničit jakoukoliv vzpomínku na ně. Návrat jejich jmen, návrat vzpomínky o hanobených a zavražděných je odmítáním diktatury, je to náš krok ke svobodě,“ uvedli organizátoři události na svém webu.
Účastníci u „soloveckého kamene“ předčítají jména, ale i krátké výňatky z životopisů zhruba 40 000 obětí teroru z let 1937 a 1938 v Moskvě. Žulový balvan pochází symbolicky ze Soloveckých ostrovů, kde byl založen první z nechvalně známých vězeňských táborů, gulagů.
Podle odhadů historiků našlo v Sovětském svazu smrt i na 1300 Čechoslováků, režim jich perzekvoval kolem 20 000. Jejich památku si lidé připomněli v pondělí večer u památníku obětem komunismu na pražském Újezdě.