Kim Čong Il se v Číně setkal s jejím vedením

Severokorejský vůdce Kim Čong Il je na návštěvě Číny – jediného státu, který udržuje kontakt s nejvyšším představitelem zřejmě nejtužšího totalitního režimu na světě. Návštěva probíhá za přísných bezpečnostních opatření a obě strany o ní zarytě mlčí. Podle agentury AP se ale Kim Čong Il dnes setkal s nejvyššími čínskými představiteli včetně prezidenta Chu Ťin Tcha.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kim Čong-il na inspekci v továrně v Pchjongjangu.jpg | Zdroj: ČTK

Co je však cílem návštěvy Kim Čong Ila v Číně a jak dlouho bude trvat, není podle redaktorky zahraniční redakce Radiožurnálu Kateřiny Procházkové samozřejmě jasné.

Většina médií spekuluje o tom, že Kim přijel do Číny představit svého nástupce, nejmladšího syna Kim-Čong Una. To by také vysvětlovalo, proč je na příštím měsíc naplánováno v Pchjongjangu i výjimečné setkání Korejské strany práce , tedy úřadu schvalujícího všechna důležitá státní rozhodnutí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Redaktorka zahraniční redakce Radiožurnálu Kateřina Procházková v pořadu Stalo se dnes.mp3

Kim by ale mohl do Číny přijet také z mnohem zištnějšího důvodu, a to je žádost o finanční pomoc. Severní Korea zažívá v současných dnech zničující povodně a situace v zemi je jistě kritická. Sousední Jižní Korea sice před několika dny slíbila poslat do KLDR hospodářskou pomoc, ale Kim potřebuje peněz jistě mnohem víc.

O Kim-Čong Unovi toho nevíme mnoho. Existuje jen jedna jeho fotografie, kterou mají západní média, a ta je ještě z dětství. Základní i střední školu vystudoval ve Švýcarsku. Po ukončení studií se vrátil do Severní Koreje a začal působit v armádě.

Jan Richter, Kateřina Procházková, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme