Kim Čong-il se v Číně ujišťuje o podpoře hlavního spojence

Severokorejský vůdce Kim Čong-il je v Číně, Peking jeho návštěvu zcela výjimečně potvrdil. Přesto zůstává cesta severokorejského vůdce zahalena tajemstvím. Kim Čong-il je v Čínské lidové republice za poslední rok už potřetí a setkat se údajně má s prezidentem Chu Ťin-taem, od kterého zřejmě potřebuje vyjádření podpory plánovaného vývoje v KLDR.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Limuzína s  Kim Čong-ilem projíždí kolem stanoviště čínských policistů

Limuzína s Kim Čong-ilem projíždí kolem stanoviště čínských policistů | Zdroj: Reuters

O pohybu Kim Čong-ila píší a hovoří především jihokorejská média, která mají informace od zpravodajských služeb. Díky nim je cesta severokorejského diktátora poměrně dobře mapována, a to od okamžiku, kdy jeho opancéřovaný vlak přejel hranice. Jihokorejci tyto informace dokládají snímky, na kterých je Kim Čong-il rozmazaně vidět.

Severokorejský vůdce nejprve navštívil několik míst na severovýchodě a východě země včetně Jang-čou, kde se údajně setkal s bývalým čínským prezidentem Ťiang Ce-minem. Nyní už ale dorazil do Pekingu a spekuluje se o jeho jednáních se současnou hlavou státu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Východoasijský zpravodaj ČRo Robert Mikoláš telefonuje aktuality o návštěvě Kim Čong-ila v Číně

Čínský premiér Wen Ťia-pao na víkendovém třístranném summitu v Japonsku, kterého se účastnil i jihokorejský prezident, přiznal, že Kim Čong-il je v Číně. Porušil tak vlastně letitý protokol, podle něhož v minulosti Peking a Pchjong-jang oznámily cestu severokorejských vůdců až po jejich bezpečném návratu do KLDR.

Podle předsedy čínského kabinetu Wen Ťia-paa přijel korejský vůdce na zkušenou, aby se seznámil s čínským hospodářským zázrakem. Čína totiž tlačí na svého souseda, aby také zavedl ekonomické reformy a díky nim vyvedl zemi z chudoby. V současnosti totiž podle OSN trpí hlady asi třetina Severokorejců, tedy 6 milionů.

Pro dynastii Kimů je to však něco zcela nepředstavitelného. Trvá na centrální kontrole a řízení a také na izolaci od okolního světa. Jakékoli změny by totiž mohly vládnoucí režim ohrozit.

Mnohem pravděpodobnějším důvodem Kimovy cesty do Pekingu je potřeba dalšího vyjádření podpory hlavního spojence, zejména co se týče chystaného předání moci v KLDR. Informace, že by do Číny přicestoval i vůdcův syn Kim Čong-un, který má převzít moc ve státě, se ale nepotvrdila.

Robert Mikoláš, Lucie Maňourová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme