Kim Čong-il slaví narozeniny, Severokorejci přitom hladoví

V Severní Koreji propukly mohutné oslavy na počest narozenin vůdce Kim Čong-ila. Nejdůležitější svátek v KLDR je ale ovlivněn špatnou ekonomickou situací země, která dokonce musela požádat o potravinovou pomoc i západní země. Kim Čong-il se také snaží zajistit nástupnictví pro svého nejmladšího syna, podporu mu už vyjádřil hlavní spojenec severokorejského režimu, Čína.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kim Čong-il | Zdroj: ČTK

Představení akvabel i výstavy speciálně vyšlechtěných begónií zvaných na počest drahého vůdce kimčongílie, takové jsou oslavy 69., podle některých zdrojů ale už 70. narozenin Kim Čong-ila.

Přehrát

00:00 / 00:00

O oslavách narozenin severokorejského vůdce Kim Čong-ila mluvil na Rádiu Česko východoasijský zpravodaj Českého rozhlasu Robert Mikoláš

Podle tradice také děti po celé zemi dostávaly bonbóny a jiné pamlsky. Jak uvádí vládní agentura KCNA, speciálně vypravená letadla tyto dary dopravila i na ostrovy ležící ve Žlutém moři.

Jihokorejská média však upozorňují na skutečnost, že ne všechny provincie dárky v podobě nedostatkové a stále dražší rýže dostaly. Souvisí to údajně se špatnou hospodářskou situací země postižené záplavami, neúrodou, epidemií slintavky a kulhavky, která decimuje stavy dobytka, i dopadem mezinárodních sankcí.

Podle Světového potravinového programu tak může nedostatek jídla v letošním roce postihnout až pět milionů obyvatel.

Špatná hospodářská situace se promítá i do podoby dárků, kterými Kim Čong-il právě v době svých narozenin obdarovává obyvatele a zejména pak nejvěrnější generály a soudruhy. Letos tak tento severokorejský Santa Klaus, jak je někdy označován, žádné Rolexky či luxusní limuzíny nerozdává, alespoň ne v takové míře. Časy, kdy i všichni vojáci dostávali značkové japonské hodinky, jsou dávno pryč. Podle zlých jazyků dostanou maximálně padělky luxusního zboží, vládní úředníci je prý nakupovali v proslulém obchodním domě v centru Pekingu, kde dostanete napodobeniny prakticky čehokoliv.

Přijdou sociální bouře?

Kim Čong-il oficiálně slaví 69. narozeniny, ruské i jihokorejské zdroje ale tvrdí, že se narodil před 70 lety. Severokorejská propaganda ovšem toto datum začátkem 80.let změnila, aby kulaté výročí mohli slavit oba nejdražší vůdci, tedy jak zakladatel této jediné komunistické dynastie na světě, Kim Ir-sen, který se narodil v roce 1912, tak i jeho nástupce Kim Čong-il.

"Pro Severní Koreu, které oficiálně stále vládne mrtvý prezident, tedy Kim Ir-sen, nic nemožného," glosuje zpravodaj Českého rozhlasu Robert Mikoláš.

Podle východoasijského zpravodaje Českého rozhlasu Roberta Mikoláše určitě není daleko stav, kdy mohou propuknout sociální bouře, tedy kdy zoufalým a hladovým Severokorejcům nic jiného nezbude. Informace o dění v Egyptě či Tunisku se k nim ovšem nedostanou.

Serokorejská vládní agentura přináší pouze informace ze zahraničí o tom, jak narozeniny Kim Čong-ila slaví Palestinci a jak mu květinové koše poslali Japonci nebo Korejci žijící v Rusku.

Skutečně cenný, i když symbolický dar proto Kim Čong-il dostal od Číny. Hlavní spojenec Pchjongjangu totiž ústy ministra veřejné bezpečnosti oficiálně potvrdil, že Peking podporuje pokračování vlády dynastie Kimů.

Robert Mikoláš, Jan Piroch Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme