Vražda Kimova bratra: soud nezprostí obvinění dvě ženy a vyslechne si jejich obhajobu

Soud v Malajsii rozhodl, že si vyslechne obhajobu dvou žen, které čelí obvinění z vraždy bratra severokorejského diktátora Kim Čong-una. Kim Čong-nam loni zemřel krátce poté, co mu ženy v prostorách letištního terminálu v Kuala Lumpuru vstříkly do obličeje nervový plyn VX. V případě odsouzení jim hrozí až trest smrti. Ženy před soudem uvedly, že budou pod přísahou svědčit na svou obhajobu. Informují o tom ve čtvrtek zahraniční tiskové agentury.

Kuala Lumpur Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vietnamku Doan Thi Huong, která je podezřelá z vraždy bratra severokorejského diktátora Kim Čong-una, přivádí eskorta k malajsijskému soudu. | Foto: Lai Seng Sin | Zdroj: Reuters

Indonésanka Siti Aisyahová a Vietnamka Doan Thi Huong byly zadrženy krátce po činu. Obě jsou jedinými podezřelými, kteří skončili ve vazbě, byť se podle obžaloby spikly se čtyřmi Severokorejci, kteří v den vraždy odletěli ze země a dosud nebyli dopadeni.

Velkolepá akce na letišti v Kuala Lumpuru. Rekonstruovala se vražda Kim Čong-nama

Číst článek

Soud měl ve čtvrtek rozhodnout, zda ženy obvinění zprostí, anebo zda si vyslechne jejich obhajobu. Soudce Azmi Ariffin uvedl, že z důkazů obžaloby je patrné „dobře naplánované spiknutí“ mezi oběma ženami a čtyřmi Severokorejci podezřelými z plánování vraždy.

Fáze obhajoby může trvat měsíce, uvedla agentura AP. Jak soudce dodal, nemůže „vyloučit, že šlo o politickou úkladnou vraždu“, nicméně konkrétní důkazy pro to neexistují.

Zavražděný bratr Kim Čong-una měl u sebe protijed, tvrdí malajsijská toxikoložka

Číst článek

Indonéského velvyslance v Malajsii čtvrtečním rozhodnutí soudu o pokračování procesu šokovalo. Jak ale velvyslanec Rusdi Kirana uvedl, jeho vláda bude soudní rozhodnutí respektovat.

Obžalované se od svého zadržení hájí tím, že je oklamali severokorejští agenti, kteří jim namluvili, že jde o neškodný kanadský žertík pro skrytou kameru. Podle obhajoby neměla ani jedna z žen k vraždě Kim Čong-nama žádný motiv a staly se jen pěšáky zataženými do politicky motivované vraždy zosnované Severní Koreou.

Kim Čong-nam byl nejstarším synem bývalého severokorejského vůdce Kim Čong-ila. Před smrtí žil řadu let v zahraničí, neboť v KLDR upadl v nemilost. Analytici předpokládají, že ho Kim Čong-un, který měl stejného otce, ale jinou matku, mohl vnímat jako ohrožení své vlády.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme