Kim Čong-un neplánuje kroky k denuklearizaci. O Trumpovi mluvil zdvořile, říká šéfka ruského senátu

Severní Korea neplánuje žádné jednostranné kroky k likvidaci jaderných zbraní. Podle předsedkyně horní komory ruského parlamentu Valentiny Matvijenkové to při jejím víkendovém setkání v Pchjongjangu prohlásil severokorejský vůdce Kim Čong-un. Počítá prý s tím, že Moskva jeho zemi pomůže oslabit mezinárodní sankce, vyhlášené kvůli severokorejskému jadernému a raketovému programu.

Moskva Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předsedkyně horní komory ruského parlamentu Valentina Matvijenková a severokorejský vůdce Kim Čong-un

Předsedkyně horní komory ruského parlamentu Valentina Matvijenková a severokorejský vůdce Kim Čong-un | Foto: KCNA | Zdroj: Reuters

Podle ruských diplomatů hovořila Matvijenková s Kimem v sobotu víc než dvě hodiny. Z jejich rozhovoru vyplynulo, že místo jednostranných kroků ze své strany Pchjongjang spoléhá na americkou odpověď na opatření, která už Severní Korea přijala.

KLDR slaví 70 let od svého vzniku. Na obří vojenské parádě chyběly mezikontinentální rakety

Číst článek

Při debatě o americkém prezidentovi Donaldu Trumpovi, s nímž se Kim setkal na červnovém summitu v Singapuru, volil prý Kim Čong-un „zdvořilé a diplomatické výrazy“.

Severokorejský vůdce si podle Matvijenkové vysoce cení pomoci, kterou mu Rusko poskytuje. „Velmi počítá s tím, že Rusko pomůže s oslabením sankcí proti (Severní) Koreji v souvislosti s kroky, které KLDR podniká v rámci závazků ze singapurských rozhovorů,“ řekla šéfka ruského Senátu.

Trump nesouhlasí s Mattisem: Není důvod utrácet vysoké částky za společné manévry USA a Jižní Koreje

Číst článek

Kim se v Singapuru zavázal k likvidaci svých jaderných zbraní, podle západních zpravodajských zdrojů ale severokorejský jaderný program nezastavil.

Ruská státní agentura TASS v pondělí oznámila, že prezident Vladimir Putin dopisem pozval Kima k návštěvě Ruska. O termínu ani místě schůzky se oficiální zpráva nezmiňuje.

Návštěva severokorejského vůdce v Rusku je už delší dobu předmětem spekulací ruských novinářů. Některá média předpověděla, že oba státníci se sejdou na Východním hospodářském fóru, které v úterý začíná ve Vladivostoku.

Na akci už do metropole ruského Dálného východu dorazil Putin i pozvaní zahraniční hosté - nejvyšší představitelé Číny, Japonska, Jižní Koreje a Mongolska. Kimovo jméno na seznamu hostů není.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme