Kim Čong-un přijede do Hanoje dva dny před summitem s Trumpem. Bude jednat s vietnamským prezidentem

Severokorejský vůdce Kim Čong-un přicestuje do vietnamské metropole Hanoje dva dny před summitem s americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Oznámila to v sobotu agentura Reuters s odvoláním na informaci ze tří zdrojů detailně obeznámených s harmonogramem Kimovy cesty do Vietnamu. Druhý summit Kima s Trumpem po jejich historickém prvním setkání v Singapuru v červnu loňského roku se bude konat 27. a 28. února.

Hanoj Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

K prvnímu setkání Kim Čong-una a Donalda Trumpa došlo letos 12. června 2018 v Singapuru. | Foto: Anthony Wallace | Zdroj: Reuters

Podle zdrojů agentury Reuters, které s poukazem na citlivost a utajování obklopující aktivity severokorejského vůdce požadovaly zachování anonymity, přijede Kim Čong-un do Hanoje 25. února.

Druhý summit Trumpa s Kimem proběhne v Hanoji. Americký prezident se těší na ‚pokrok v otázce míru‘

Číst článek

Před summitem s Trumpem se Kim sejde s vietnamským prezidentem a generálním tajemníkem vládnoucí Komunistické strany Vietnamu Nguyen Phu Trongem a dalšími vietnamskými oficiálními představiteli. Navštíví také přístavní město Hai Phong a průmyslové město Bac Ninh.

První summit v Singapuru

První schůzka v červnu se konala v Singapuru a představovala první osobní jednání prezidenta USA a vůdce KLDR v dějinách. Dvojice tady podepsala společné prohlášení, ve kterém se KLDR se zavázala k úplné denuklearizaci Korejského poloostrova. Společně s USA otevřela „novou kapitolu vztahů“ na cestě za mírem, podepsala se také repatriace ostatků válečných vězňů.

Oba státníci si na závěr historického summitu navzájem poděkovali a pochválili se. Podle Trumpa schůzka přinesla velký pokrok, podle Kima je třeba „nechat minulost za námi“.

O výsledcích prvního summitu a podrobnostech toho chystaného jednal na začátku letošního února zvláštní americký zmocněnec pro Severní Koreu Stephen Biegun v Pchjongjangu. Se svým protějškem Kim Jong-čcholem „diskutovali o tom, jak pokročit v plnění závazků z (prvního) singapurského summitu.“

dok, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme