Důvodem zmizení severokorejského vůdce Kim Čong-una byla obava z koronaviru, uvedl Soul

Severokorejský vůdce Kim Čong-un se z veřejného života na tři týdny stáhl patrně kvůli obavám z šíření koronaviru, uvedla ve středu Jižní Korea s odvoláním na svou zpravodajskou službu. Podle Soulu také neexistují důkazy, že by vůdce podstoupil operaci srdce, o které dříve spekulovala jihokorejská či americká média. Píše o tom agentura Reuters.

Tento článek je více než rok starý.

Soul Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Severokorejský vůdce Kim Čong-un při otevření továrny na hnojiva severně od metropole Pchjongjangu.

Severokorejský vůdce Kim Čong-un při otevření továrny na hnojiva severně od metropole Pchjongjangu. | Foto: KCNA | Zdroj: Reuters

Členové jihokorejského parlamentního zpravodajského výboru po schůzce s Národní zpravodajskou službou (NIS) uvedli, že spekulace o kardiologickém zákroku jsou „neopodstatněné“. Soul již v posledních dnech několikrát zmínil, že za vůdcovým zmizením je patrně koronavirová krize, a nikoliv závažné zdravotní potíže.

Vůdce KLDR Kim Čong-un se po třech týdnech objevil na veřejnosti, účastnil se otevření továrny

Číst článek

„NIS vyhodnotila, že nepodstoupil žádnou operaci či zákrok týkající srdce,“ uvedl jeden ze zákonodárců. „I mimo veřejnost se běžně staral o své povinnosti,“ dodal poslanec, podle kterého lze tedy vyloučit, že by Kim trpěl v souvislosti se srdcem zdravotními problémy.

Vůdce KDLR z veřejného života zmizel 11. dubna, na konci minulého týdne však severokorejská státní média zveřejnila snímky, podle kterých se Kim zúčastnil slavnostního otevření továrny na hnojiva.

V demilitarizované zóně mezi KLDR a Jižní Koreou se střílelo. Není jasné, co střelbu vyvolalo

Číst článek

Kim se podle jihokorejských zpravodajských služeb od začátku roku objevil na veřejnosti pouze 17krát, což je méně než v předchozích letech, kdy v průměru vystoupil 50krát. Současná krize okolo koronaviru je jedním z důvodů, ačkoliv KLDR dosud neohlásila jediný potvrzený případ nákazy.

„I když Severní Korea trvá na tom, že má nula případů, nelze vyloučit, že nákaza v zemi propukla. Obzvlášť s přihlédnutím k tomu, že před uzavřením hranic s Čínou na konci ledna mezi oběma zeměmi aktivně probíhaly výměny pracovníků,“ uvedl poslanec. Soul tvrdí, že KLDR zavedla v souvislosti s celosvětovou pandemií určitá preventivní opatření. V reakci na uzavření hranic a obchodů také stabilizovala ceny potravin a posílila armádu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme