Americký ministr zahraničí se sešel s diktátorem Kimem. ‚Dosáhli jsme pokroku,‘ řekl Pompeo

Americký ministr zahraničí Mike Pompeo se v neděli během asijského turné sešel se severokorejským vůdcem Kim Čong-unem, s nímž se dohodl na co nejrychlejším sjednání Kimovy druhé schůzky s prezidentem Donaldem Trumpem. Uvedl to úřad jihokorejského prezidenta Mun Če-ina, se kterým Pompeo jednal po návštěvě KLDR.

Pchjongjang Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americký ministr zahraničních věcí Mike Pompeo při schůzce s vyslancem KLDR na konci května.

Americký ministr zahraničních věcí Mike Pompeo při schůzce s vyslancem KLDR na konci května. | Foto: Mike Segar | Zdroj: Reuters

Pompeo vyrazil na třídenní východoasijské turné v době, kdy Trump usiluje o uspořádání druhé vrcholné schůzky s diktátorem, jehož se snaží přesvědčit o jaderném odzbrojení KLDR. Zásadním cílem Trumpovy politiky je dosáhnout úplné denuklearizace nevyzpytatelné země, za níž nabízí bezpečnostní záruky a možnost rušení sankcí.

Podle šéfa americké diplomacie se dnes pohnula kupředu jednání o jaderném odzbrojení severokorejského režimu navazující na červnovou dohodu podepsanou lídry obou zemí na singapurském summitu.

Výsledek setkání Pompea s Kimem ocenil následně na twitteru i Trump.

"Ministr Pompeo měl v Pchjongjangu dobrou schůzku s předsedou Kimem. V dohodách ze singapurského summitu byl učiněn pokrok! Těším se na opětné shledání s Kimem, v blízké budoucnosti," zareagoval Trump tweetem na zprávy o jednání Pompea s Kimem v severokorejské metropoli.

Had a good trip to #Pyongyang to meet with Chairman Kim. We continue to make progress on agreements made at Singapore Summit. Thanks for hosting me and my team @Department of State

10:20 – 07. 10. 2018

2621 9982

„Dosáhli jsme dalšího pokroku ve věci dohody uzavřené na singapurském summitu. Díky, že jste přijali mě i můj tým,“ napsal Pompeo bez dalších podrobností na twitteru krátce poté, co po odletu z KLDR přistál v metropoli sousední země Soulu.

Soul uvedl, že Pompeo jednal s Kimem o krocích k postupné denuklearizaci poloostrova a kontrolách jejich plnění, o něž Washington usiluje. Obě strany se rovněž dohodly na vytvoření pracovní skupiny dohlížející na postup v odzbrojení a přípravu nového summitu.

Jednání lepší než minule

Nejmenovaného představitel americké delegace řekl agentuře Reuters, že byla jednání „lepší než minule“, ale ke konečné shodě zbývá ještě dlouhá cesta.

S prezidentem Munem jednal Pompeo po přesunu z KLDR. Podobně jako v sobotu v Japonsku i s dalším americkým spojencem ladil společné postoje k vyjednávání se severokorejským režimem.

Svou asijskou cestu ukončí Pompeo v pondělí v Pekingu, kde se vedle severokorejského tématu očekává hlavně výbušné jednání o probíhající obchodní válce mezi USA a Čínou.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme