Doufám, že brzy přijedu k vám do Soulu, napsal Kim Čong-un jihokorejskému prezidentovi

Nejvyšší severokorejský představitel vyjádřil politování, že se letos neuskutečnil jeho záměr navštívit Jižní Koreu, a zároveň dal najevo pevné odhodlání podniknout takovou návštěvu v budoucnosti. Kim Čong-un to uvedl v dopise, který zaslal svém jihokorejskému protějšku Mun Če-inovi a o kterém v neděli podle agentury Reuters informoval Modrý dům - prezidentský úřad v Soulu.

Pchjongjang/Soul Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Severokorejský diktátor Kim Čong-un mává účastníkům setkání zemědělců | Foto: KCNA | Zdroj: Reuters

Kim Čong-un chce příští rok uspořádat více vrcholných setkání s Mun Če-inem s cílem dosáhnout denuklearizace Korejského poloostrova, citoval Reuters úřad jihokorejského prezidenta.

Letos tři schůzky

Letošní korejsko-korejský summit v Soulu avizoval Mun Če-in v září po své schůzce se severokorejským protějškem v Pchjongjangu. Tento měsíc však zdroje z Modrého domu daly najevo, že očekávaný summit už v tomto roce nebude.

Jména, data narození, adresy. Hackeři ukradli osobní data 997 přeběhlíků ze Severní Koreje

Číst článek

Vůdci Severní a Jižní Koreje se zatím sešli pětkrát, ve třech případech šlo o letošní schůzky Kim Čong-una a Mun Če-ina. Všechna tato setkání se ale odehrála buď v demilitarizovaném pásmu na hranici mezi oběma korejskými státy, nebo v metropoli KLDR Pchjongjangu.

Očekává se, že Kimův příjezd do jihokorejské metropole, ať už v jakémkoli termínu, vyvolá protesty lidskoprávních aktivistů, konzervativních politiků a severokorejských uprchlíků, kteří režim v Pchjongjangu obviňují z porušování lidských práv a z neupřímných slibů ohledně ukončení zbrojních programů.

Data narození a adresy 997 severokorejských přeběhlíků minulý týden ukradli neznámí hackeři. Škodlivým programem, známým jako malware, infikovali jeden z počítačů centra Hana ve městě Gumi na jihu země. V pátek to známilo jihokorejské ministerstvo pro sjednocení.

Opozice chce omluvu

Jihokorejská hlavní opoziční strana požaduje, aby se před vstupem na jihokorejskou půdu Kim nejprve omluvil za útok na jihokorejskou korvetu Čchonan v roce 2010, při němž zahynulo 46 námořníků a z něhož Soul viní KLDR.

Podle jihokorejského prezidenta Mun Če-ina by ale Kimova návštěva Soulu urychlila úsilí zbavit Korejský poloostrov jaderných zbraní a zásadně by přispěla ke zlepšení vztahů mezi Severní Koreou a Spojenými státy.

Severokorejský vůdce Kim a šéf Bílého domu Donald Trump se letos sešli na historickém summitu v Singapuru a nyní se hovoří o možnosti jejich druhé schůzky počátkem příštího roku.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme