Kim Čong-un prohlášen 'nejvyšším vůdcem' KLDR

Kim Čong-un byl na pohřbu svého otce prohlášen za "nejvyššího vůdce" Severní Koreje. Obřad dnes začal na centrálním náměstí v Pchjongjangu tichým uctěním zemřelého, kterého se účastní statisíce severokorejců. Pohřeb Kim Čong Illa už trvá druhý den.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Auto s rakví zeslulého Kim Čong-ila. Vpředu vlevo salutuje jeho nástupce Kim Čong-un

Auto s rakví zeslulého Kim Čong-ila. Vpředu vlevo salutuje jeho nástupce Kim Čong-un | Zdroj: ČTK

Severokorejci se druhý den loučí se zesnulým vůdcem Kim Čong-ilem. Smuteční obřad pokračuje poté, co ve středu projela kolona s rakví ulicemi Pchjongjangu a po třech hodinách se jeho ostatky vrátily do mauzolea Kumsusan. Severokorejská média zároveň vyzdvihují schopnosti nového vládce, nejmladšího syna zesnulého diktátora Kim Čong-una.

Kromě obřadu naplánovaného na poledne místního času nechyběla na oficiálním programu ani dělová salva a severokorejské úřady také vyhlásily tři minuty ticha. Lokomotivy a lodě pak uctily památku vůdce troubením a houkáním sirén.

Kim Čong-ilovi se ale obyvatelé KLDR budou moci uklánět i nadále, nabalzamované tělo vůdce totiž spočine vedle jeho otce Kim Ir-sena, který byl po pohřbu v roce 1994 také nabalzamován, a to za jeden milion dolarů.

Palác zakladatele KLDR byl tehdy také přeměněn na mauzoleum a za tuto přestavbu Pchjongjang utratil podle některých odhadů až 900 milionů dolarů, navíc v době, kdy statisíce Severokorejců umíraly hlady.

Robert Mikoláš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme