Kim Čong-un prý schválně stupňuje napětí, aby upevnil své postavení v čele KLDR

Severní Korea stupňuje výhrůžky proti Spojeným státům a Jižní Koreji. Armáda dostala povolení k jadernému útoku na americké cíle a hrozí také vojenským úderem proti jihu. Severní Korea dokonce přesunula rakety středního doletu ke svému východnímu pobřeží. Podle některých odborníků je ale rétorika KLDR určena spíše samotným Severokorejcům.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Desetitisíce Severokorejců podpořily v Pchjongjangu svého vůdce Kim Čong-una

Desetitisíce Severokorejců podpořily v Pchjongjangu svého vůdce Kim Čong-una | Zdroj: ČTK

Nový vůdce Kim Čong-un totiž potřebuje upevnit své postavení.

„Začíná budovat svůj kult osobnosti a potřebuje stmelit obyvatelstvo, aby za ním stálo, a dělá to formou vyvolání strachu. Momentálně je dovedl na pokraj války a propaganda a severokorejská média to ještě stupňují a pak on tu situaci samozřejmě vyřeší a zklidní a zachrání Korejský poloostrov od války,“ myslí si koreanista Jaromír Chlad.

Přehrát

00:00 / 00:00

Koreanista Jaromír Chlad upozorňuje, že severokorejská rétorika se sice vyostřuje, nemá ale reálný dopad

„Rétorika severokorejského režimu je varovná a samozřejmě Severní Korea má nového vládce, autokrata stalinistického typu. Jižná Korea si nedávno zvolila novou prezidentku, takže je možné, že se Kim snaží vyzkoušet svého souseda,“ připouští i politolog a historik Michael Kraus.

Pchjongjang sice důrazněji než v předchozích letech odpověděl na pravidelné americko-jihokorejské manévry, do nichž se tentokrát zapojily i nejmodernější bombardéry, rétorika ale podle analytiků nijak nevybočuje z dosavadní severokorejské taktiky.

Kim Čong-una prý znevýhodňuje jeho věk

KLDR se tak prý opět snaží posílit vyjednávací pozici, aby získala další ekonomickou pomoc. O poměrech v nejvyšším vedení státu je nicméně k dispozici jen velmi málo informací.

Severokorejskou elitu tvoří podle koreanisty Jaromíra Chlada poměrně úzký okruh lidí, odhadem 500 až 2000 osob. Kromě Kimova klanu se jedná o špičky armády a špičky Korejské strany práce.

Reálné nebezpečí od KLDR prý zatím nehrozí. USA se přesto připravují

Číst článek

Kim Čong-un vystřídal svého otce v čele Severní Koreje teprve nedávno, jeho autorita je navíc vzhledem k nízkému věku nevelká. Podrývá ji prý také skutečnost, že běžní Severokorejci donedávna ani nevěděli o jeho existenci.

Předchozí vůdce Kim Čong-il určil skupinu pohlavárů, kteří měli jeho nástupce provést předáním moci. „Dá se předpokládat, protože nějaké konkrétní informace nemáme, že tito lidé, kteří mu pomáhali převzít moc po otci, ho do značné míry dneska ovlivňují,“ dodává Chlad.

Jižní Korea se obává i kybernetických útoků

Obyvatelé Jižní Koreje si mezitím začínají všímat, že výhrůžky ze strany jejich severního souseda jsou intenzivnější než jindy a navíc trvají déle. Život v Soulu ale probíhá normálně.

Přehrát

00:00 / 00:00

Český velvyslanec v Jižní Koreji Jaroslav Olša a politolog a historik Michael Kraus mluvili o severokorejské hrozbě

„Za 60 let, kdy latentní konflikt mezi oběma korejskými státy existuje, si vlastně celé generace, a čím jsou mladší, zvykly žít s tím, že cosi takového jako nebezpečí z druhé strany hranice existuje, takže to ani moc nevnímaly. Ale přece jenom tentokrát ten rétorický konflikt trvá už hodně dlouho a je hodně ostrý, takže najednou se to pomalu ale jistě začíná stávat tématem rozhovorů,“ říká český velvyslanec v Jižní Koreji Jaroslav Olša.

Jihokorejský ministr národní obrany dnes oznámil, že vojenské jednotky zvýšily svou pohotovost. Podle něj je ale jen malá šance, že by severokorejská rétorika vyústila ve střet zbraní.

Dodal nicméně, že Jižní Korea si na druhou stranu dokáže představit hrozbu možných pohraničních střetů, provokací na okraji demilitarizované zóny nebo kybernetického útoku.

Američané severokorejskou hrozbu nepodceňují

Američtí představitelé, konkrétně třeba ministr obrany Chuck Hagel nebo šéf americké diplomacie John Kerry, sice připouštějí, že se mladý Kim Čong-un snaží především zapůsobit na domácí publikum, hrozbu případného severokorejského útoku berou i přesto velmi vážně.

Do týdne by proto Američané měli mít k dispozici předsunutý protiraketový štít na tichomořském ostrově Guam. Nedaleko Korejského poloostrova pak budou zakrátko hlídkovat dva torpédoborce vybavené protiraketovým zařízením.

Armáda KLDR má od vedení země povolen případný jaderný útok proti USA

Číst článek

„Prezident Obama má poměrně kredibilitu co se týče používání mocenských prostředků tam, kde je to zapotřebí, a doufám, že severokorejský režim ho nebude tímto způsobem zkoušet, protože tady se jedná o poměrně zásadní americké zájmy, včetně závazků, které Spojené státy mají vůči Jižní Koreji, které zcela určitě dodrží,“ upozorňuje politolog a historik Michael Kraus.

Největší nebezpečí vidí v tom, že Kimův režim vyprovokuje nějaký incident s Jižní Koreou, například potopí jihokorejskou loď, a tím přinutí prezidentku Pak Kun-hje k odvetě. Politická krize by se pak podle něj mohla rychle změnit ve vojenský konflikt.

KLDR zamířila rakety a dělostřelectvo na vojenské základny USA | Foto: ČTK

Vladimír Kroc, Vít Pohanka, Dana Votýpková, Helena Berková, krw Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme