Kim Čong-un se v dubnu setká s Putinem, oznámil Kreml. Severokorejský vůdce přijede do Vladivostoku

Severokorejský vůdce Kim Čong-un ještě v dubnu přijede do Ruska, kde se setká s prezidentem Vladimirem Putinem. Bez dalších podrobností to ve čtvrtek oznámil Kreml. Místem konání summitu bude podle médií Vladivostok, kam má Kim dorazit svým obrněným vlakem. Předpokládaný termín schůzky je 24. a 25. dubna.

Moskva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Severokorejský vůdce Kim Čong-un se setká s ruským prezidentem Putinem. | Zdroj: Reuters

„Na pozvání Vladimira Putina navštíví předseda Korejské lidově demokratické republiky Kim Čong-un v druhé polovině dubna Ruskou federaci,“ uvádí se v krátké zprávě zveřejněné na webových stránkách hlavy ruského státu.

Do Vladivostoku již ve středu zavítal šéf kanceláře severokorejského vůdce, jenž bývá pověřován organizací Kimových cest do zahraničí. Japonská agentura Kjódó uvedla, že schůzka na nejvyšší úrovni se uskuteční 24. a 25. dubna.

Trump nařídil zrušit plánované sankce vůči KLDR. Kim Čong-una si podle mluvčí oblíbil

Číst článek

Poradce hlavy ruského státu Jurij Ušakov dříve uvedl, že přípravy na návštěvu severokorejského vůdce v Rusku jsou v „aktivní fázi“ a že se setkání může odehrát v jakémkoliv městě. Ruská média spekulují, že se uskuteční v kampusu Dálněvýchodní federální univerzity. Tamní studenti již podle tisku obdrželi zprávu o přeložení přednášek v předpokládané době vrcholné schůzky kvůli „návštěvě oficiálních delegací“.

Informace o summitu přicházejí v době zvýšeného napětí vyvolaného dnešním severokorejským testem nové taktické naváděné zbraně. Únorová schůzka ve vietnamské Hanoji mezi Kim Čong-unem a americkým prezidentem Donaldem Trumpem, který se snaží severokorejského diktátora přesvědčit o jaderném odzbrojení Korejského poloostrova výměnou za zrušení sankcí, skončila neúspěchem.

Kim minulý týden uvedl, že se staví otevřeně k možnosti uspořádání třetího summitu s Trumpem. Dodal však, že Washington musí do konce roku přijít s přijatelnými podmínkami pro dohodu. Podle agentury AP severokorejskému vůdci nadcházející schůzka s Putinem poskytne větší prostor při vyjednávání s americkým prezidentem a také mu pomůže vyvážit vliv Číny, která je hlavním spojencem a sponzorem jeho režimu.

Moskva udržovala úzké styky s Pchjongjangem během studené války, v KLDR postavila desítky továren a klíčovou infrastrukturu a posílala zásoby i zbraně severokorejské armádě. Po rozpadu sovětského bloku v 90. letech, kdy se obě země ocitly v hospodářském chaosu, intenzita spolupráce opadla.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme