Kim Čong-un se dědovi poklonil už po půlnoci, oslavná vojenská přehlídka se ale odkládá

V ulicích Pchjongjangu jako by zapomněli na nedávné napětí a válečné výkřiky. Vlajky a reklamní plakáty lákají k největším oslavám roku. Tisíce lidí po celé zemi totiž dnes oslavují 101 let od narození svého první vůdce a zakladatele země, Kim Ir-sena.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Severokorejské oslavy narození Kim Ir-sena

Severokorejské oslavy narození Kim Ir-sena | Foto: Vincent Yu | Zdroj: ČTK

Oslavují ve velkém stylu. První se už po půlnoci přišel do paláce svého dědečka poklonit severokorejský vůdce Kim Čong-un.

Nebyl sám, poklonit se přišlo i vedení armády, mauzoleum údajně v ranních hodinách zaplnili generálové a maršálové.

Během dne se pak památce věčného vůdce a zakladatele země přišly poklonit tisíce běžných lidí. Zajímavé na dnešní oslavě je to, že ji nedoprovází vojenská přehlídka, jak je každoročně běžné.

Podle tiskové agentury KCNA bude vojenská přehlídka posunuta až na 27. července, tedy na den výročí ukončení Korejské války.

Přehrát

00:00 / 00:00

Komentátor Českého rozhlasu Milan Slezák popisuje osobnost Kim Ir-sena

Severokorejci měli v rámci oslav původně testovat jednu ze svých raket. K tomu ale zatím nedošlo.

Důvodů může být víc. Od ne úplně ideálního počasí, až přes důvody politické.

Severokorejské vůdce mohlo znepokojit prohlášení Washingtonu. Ministr zahraničí John Kerry totiž minulý týden v Soulu varoval, že v případě napadení Jižní Koreje nebo Japonska se Spojené státy za své spojence postaví.

KLDR slaví výročí narozenin svého zakladatele. K testu raket zatím nedošlo

Číst článek

To jen dokazuje, jak se o KLDR ví málo. Většina informací jsou tak pouze dohady a spekulace odborníků i novinářů.

Podle médií je situace na Korejském poloostrově napjatá. V Soulu ale panuje uvolněná atmosféra.

Nikdo sice neví, jaký bude další z kroků a činů Pchjongjangu, ale lidé to tady neřeší, tvrdí, že si už zvykli na více než půl století výhrůžek, takže se věnují běžnému životu.

Jaký byl Kim Ir-sen?

Jaký ale byl ve skutečnosti zakladatel KLDR? Byl to člověk, který se narodil s úplně jiným jménem Kim Song-džu.

Pseudonym Kim Il-song (respektive u nás rozšířená ruská verze Kim Ir-sen), pod nímž ho známe, přijal proto, že se v něm objevuje slunce. Vybral si ho, aby dal najevo, že právě slunce dosáhl.

Byl to vůdce národa, člověk velice schopný, inteligentní, rozhodný, ale nemilosrdný. Dokázal v čele své země vydržet od roku 1948, kdy KLDR vznikla, až do své smrti v roce 1994. Dokázal svou moc i předat svému synovi v rámci první komunistické dynastie na světě.

Jeho vnuk, který vládne nyní, je mu podobný nejen schopnostmi, vlastnostmi a stavbou těla, zvolil i stejný sestřih vlasů jako dědeček.

Co se týče Kim Ir-senových nezdarů, Severní Korea, která byla původně mnohem rozvinutější než zaostalá jihokorejská ekonomika, je na tom nyní čtyřicetkrát hůře.

Kim Ir-sen ale tehdy Severokorejce opravdu uchvátil. Jisté části to vydrželo dodnes.

Každoroční oslavy jsou určitě pro většinu povinnost. Určitě si spoustu říká, že by se jim třeba žilo jinak, kdyby nevládla dynastie Kimů.

Ale mnozí jsou opravdu přesvědčeni, že se jim daří daleko lépe než všude ve světě.

Mezi Kim Ir-senovy neúspěchy ale jednoznačně patří i to, že zavedl velice tuhý režim. Tak krutý, že se o něm komunistickému Československu v padesátých letech ani nesnilo.

Milan Slezák, Kateřina Procházková, Tomáš S. Šťástka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme