Kim Čong-un se více než měsíc neukázal na veřejnosti

Spekulace o osudu severokorejského vůdce Kim Čong-una rostou. Na veřejnosti se totiž neukázal už pět týdnů. Severní Korea údajně má jaderné zbraně. Také proto vývoj v KLDR sleduje celý svět.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Socha Kim Ir-sena na návrší Mansude

Socha Kim Ir-sena na návrší Mansude | Foto: Velvyslanectví ČR v Pchjongjangu

Kim Čong-un se naposledy na veřejnosti ukázal 3. září na koncertu. Severokorejská média pak až 26. září oznámila, že je vůdce nemocný, přestože prý nadšeně dále řídí zemi. Nejen o tomto nadšení ale mnozí obyvatelé Korejského poloostrova, zejména v jeho jižní části, pochybují.

Hodně se mluvilo o tom, že je po operaci kotníku, jindy zase že trpí dnou a že ho v době jeho rekonvalescence zastupuje mladší sestra, sedmadvacetiletá Kim Jo-čong.

Oleje do ohně spekulací ale přilila i nečekaná návštěva muže číslo dvě v severokorejské hierarchii, kterým je Hwang Pjong-so, šéf politbyra severokorejské armády, v Jižní Koreji. Do jihokorejské metropole Soulu ho totiž doprovázela vlastní ochranka. Toto privilegium má přitom jen nejvyšší vůdce.

Dalším znamením mohou být zprávy o údajném zákazu cestování pro obyvatele Pchjongjangu, takže pokud Kim Čong-un není nemocný, musí být mrtev, tedy politicky.

Peking je s KLDR nespokojen

Hlavní spojenec režimu Kim Čong-una, Čína, je s Pchjongjangem hodně nespokojena. Čína má totiž na KLDR mnohem menší vliv, než se v minulosti zdálo. Severokorejští vládci si často dělali a dělají, co chtěli, bez ohledu na názory a zájmy ČLR, zejména co se týče jaderného odzbrojení. Šestistranné rozhovory o severokorejském nukleárním programu byly přerušeny už před šesti lety, Peking přitom vůbec nepotřebuje destabilizovanou východní Asii.

Zbrojení Pchjongjangu pochopitelně nenechává chladným Jižní Koreu, Japonsko a další země. Tyto státy proto také rychle modernizují a vyzbrojují své armády.

I z tohoto důvodu tak tento týden neodešly z Číny do KLDR žádné pozdravné telegramy u příležitosti 65. výročí navázání vztahů mezi ČLR a Severní Koreou. O výročí mlčela i čínská média, což je vůbec poprvé v historii.

V pátek se nicméně v Severní Koreji konají oslavy založení vládnoucí komunistické Strany práce, na kterých by se měl vůdce objevit. Pokud se tak nestane, spekulace o jeho osudu ještě nabobtnají.

Robert Mikoláš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme