Severní Korea zřejmě chystá test balistické střely nebo kosmické rakety, ukazují satelitní snímky

Na severokorejské základně Sanumtong, kde se dřív vyráběla raketová technika, je živo. Podle satelitních snímků se KLDR zřejmě připravuje test mezikontinentální balistické střely nebo start kosmické rakety. V noci na sobotu o tom informovala americká rozhlasová stanice NPR.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Severokorejský lídr Kim Čong-un ve Vietnamu na začátku března | Foto: Kim Kyung-Hoon | Zdroj: Reuters

V okolí základny jsou patrné zaparkované automobily a připravené železniční vagony, nedaleko stojí dva jeřáby. „Sečteno a podtrženo, Severní Korea dává dohromady novou raketu,“ komentoval pro NPR snímky expert kalifornského Ústavu pro mezinárodní studia Jeffrey Lewis.

Zatím podle něj není možné určit, zda se připravuje test vojenské rakety, nebo zda jde o civilní kosmický projekt. Možné není ani odhadnout termín startu.

null

null

Zpráva o aktivitě na základně Sanumtong nedaleko Pchjongjangu přichází jen několik dnů po informaci, že Severní Korea obnovila část základny Sohe, kterou v minulosti využívala k raketovým testům a kterou loni v létě začala likvidovat. I tuto informaci přinesly analýzy satelitních fotografií. Snímky naznačují, že obnova základny začala ve druhé polovině února.

Snímky základny Sohe byly pořízeny dva dny po druhém summitu amerického prezidenta Donalda Trumpa se severokorejským vůdcem Kim Čong-unem, který se koncem února konal v Hanoji. Schůzka nepřinesla žádné konkrétní výsledky, nicméně další kontakty podle vyjádření obou stran vyloučeny nejsou.

Snímky základny Sohe z března | Zdroj: Reuters/Distribution Airbus DS

Na základně Sanumtong podle amerických zpravodajských služeb Severokorejci v minulosti vyrobili svou první mezikontinentální balistickou raketu Hwasong-15, která by byla schopna zasáhnout Spojené státy. Informaci o možné výrobě nových raket přinesl už loni v létě list The Washington Post měsíc po první schůzce Trumpa s Kimem v Singapuru.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejčtenější za posledních 24 hodin

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme