Kim se účastnil cvičení severokorejské armády. Na rozdíl od svého početného doprovodu neměl roušku

Severokorejský vůdce Kim Čong-un dohlíží na cvičení dělostřelectva | Foto: KCNA | Zdroj: Reuters

Severokorejský vůdce Kim Čong-un v pátek dohlížel na vojenské cvičení. Agentura Reuters napsala, že se objevil na veřejnosti podruhé tento týden, navzdory obavám, že se nový koronavirus šíří i v KLDR. Na fotografiích, které zveřejnila severokorejská agentura KCNA mají členové Kimova doprovodu černé roušky, zatímco severokorejský vůdce nikoli. Kim podle KCNA dohlížel na cvičení dělostřelectva a vyhodnocoval jeho připravenost k boji.

Pchjongjang Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Severní Korea dosud nehlásila žádné případy nákazy koronavirem, přestože sousedí s Čínou a Jižní Koreou, což jsou koronavirem nepostiženější státy v Asii. Pchjongjang nicméně podle Reuters zavedl tvrdá karanténní opatření a ještě více posílil kontrolu hranic.

Kim neměl roušku ani na cvičení v pondělí. Tehdy šlo o první raketové zkoušky KLDR za tři měsíce.

V pondělí z KLDR do Vladivostoku odcestovaly po karanténě desítky zahraničních diplomatů, kterým Pchjongjang nařídil měsíční karanténu a následně zákaz kontaktu s místními občany.

Černínský palác uvedl, že čeští diplomaté v zemi zůstanou. Na ambasádě v Pchjongjangu podle ministerstva zahraničí pracují dva čeští diplomaté a další dva Češi jako administrativní pracovníci.

Severokorejský vůdce Kim Čong-un během vojenského cvičení na nedatované fotografii vydané 9. března 2020 | Foto: KCNA | Zdroj: Reuters

Severokorejský vůdce v závěru loňského roku prohlásil, že KLDR nemá důvod prodlužovat své moratorium na zkoušky jaderných zbraní a raket dlouhého doletu.

Postěžoval si na „gangsterské sankce a nátlak“ a varoval, že pokud USA nezmění nepřátelskou politiku vůči Pchjongjangu, KLDR bude pokračovat ve vývoji moderních zbraňových systémů. Přislíbil také, že brzy předvede „novou strategickou zbraň“.

Spojené státy žádají, aby se Pchjongjang vzdal vývoje jaderných zbraní, a teprve potom chtějí odvolat sankce uvalené na KLDR za její jaderné a raketové zbrojní testy.

Pchjongjang požaduje postupné rušení hospodářských sankcí výměnou za dílčí kroky v odzbrojovacím procesu. Jednání o denuklearizaci KLDR se ocitla na mrtvém bodě od neúspěšného summitu amerického prezidenta Donalda Trumpa s Kim Čong-unem loni v únoru v Hanoji.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme