Poprvé tváří v tvář. Kim se sešel s Putinem, setkání trvalo dvojnásobnou dobu, než bylo v plánu

Ruský prezident Vladimir Putin se ve čtvrtek ve Vladivostoku poprvé sešel s vůdcem Severní Koreje Kim Čong-unem. Po schůzce mezi čtyřma očima pak oba uvedli, že jednání bylo „velmi obsažné“, zabývalo se perspektivou zlepšení vztahů obou korejských států, strategickou stabilitou a rozvojem dvoustranných styků. Jednání pak pokračovalo zasedáním delegací a skončilo recepcí.

Tento článek je více než rok starý.

Vladivostok (Rusko) (Aktualizováno: 11:03 25. 4. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruský prezident Vladimir Putin se ve čtvrtek ve Vladivostoku poprvé sešel s vůdcem Severní Koreje Kim Čong-unem

Ruský prezident Vladimir Putin se ve čtvrtek ve Vladivostoku poprvé sešel s vůdcem Severní Koreje Kim Čong-unem | Foto: Sergei Ilnitsky | Zdroj: Reuters

Podle agentury Reuters bude Kim u hlavy ruského státu pravděpodobně hledat podporu při rozhovorech o jaderném odzbrojení s USA, které podle některých komentářů uvízly ve slepé uličce. Moskva si na oplátku zřejmě slibuje získat výraznější pozici při úsilí o urovnání situace na Korejském poloostrově.

Putin severokorejského hosta podle ruských médií oslovoval „vážený soudruhu předsedo“, Kim označil Rusko za „velkého spřáteleného souseda“ a tlumočil „drahým ruským přátelům“ pozdravy severokorejského vedení.

„Přijel jsem do Ruska, abych si vyměnil názory na situaci na Korejském poloostrově, která je jedním z nejaktuálnějších mezinárodních problémů, a abych posoudil metody mírového urovnání této otázky a vyměnil si názory na rozvoj našich dvoustranných styků v souladu s potřebami nového století,“ citovala ruská agentura TASS slova Kim Čong-una.

Jednání bylo podle něj „užitečné a konstruktivní“. Kim doufá, že ve stejném duchu bude v budoucnu pokračovat.

Putin je znám tím, že světové státníky při summitech na sebe většinou nechává čekat. Tentokrát se ale na místo setkání dostavil půl hodiny před Kimem. Hovořili v jedné z budov Dálněvýchodní federální univerzity na ostrově Russkij.

Dějiny a názory

Podle Putina se státníci dotkli dějin vzájemných vztahů. „Samozřejmě jsme hovořili o situaci na Korejském poloostrově a vyměnili jsme si názory na to, co je třeba udělat pro perspektivy jejího zlepšení,“ konstatoval ruský prezident.

Podle ruských novinářů trvala beseda jen za účasti tlumočníků dvě hodiny, i když pro ni bylo v programu severokorejského diktátora vyhrazeno 50 minut.

Jednání Kima a Putina bylo jejich prvním osobním kontaktem. Před jeho zahájením si před kamerami potřásli rukama a Putin Kimovi představil členy ruské delegace.

„Jsem si jistý, že návštěva Ruska pomůže naším bilaterálním vztahům a také nám pomůže pochopit možnosti, jak můžeme pomoct, aby se vyřešila situace na Korejském poloostrově. Co můžeme udělat společně, co může Rusko udělat, aby podpořilo konstruktivní proces, který právě probíhá,“ řekl Putin s tím, že doufá v lepší vztahy mezi Ruskem a Severní Koreou co se týče obchodu a ekonomických vztahů.

Jednání s USA

Kromě toho ruský prezident uvítal dialog mezi Severní a Jižní Koreou a také snahu normalizovat vztahy s USA. V polovině dubna přitom Severní Korea otestovala novou taktickou zbraň. Podle expertů se mělo jednat o střelu krátkého doletu. Na první podobný test od neúspěšného únorového summitu s americkým prezidentem Donaldem Trumpem dohlížel diktátor Kim Čong-un.

Kim Čong-un obměnil vedení státu. Sám má nový titul nejvyšší zástupce všeho korejského lidu

Číst článek

Jednání s USA se od té doby významněji neposunuly vpřed. KLDR také podle satelitních snímků začala obnovovat činnost nejméně na jedné základně sloužící před začátkem rozhovorů k raketovým testům.

Nový titul

Při setkání Putin taktéž poblahopřál Kimovi ke zvolení do nejvyšší funkce. Severokorejský diktátor si totiž na začátku dubna upevnil svou moc a výrazně zamíchal karty nejvyšších postů ve státě. Sám dostal nový titul nejvyšší zástupce všeho korejského lidu. Povýšení se dočkalo také několik lidí zapojených do jednání se Spojenými státy.

„Poslal jsem vám dopis, ale jsem šťastný, že vám mohu pogratulovat nyní osobně,“ řekl ruský prezident.

Kim Čong-un taktéž poblahopřál Putinovi ke zvolení a k jeho funkci prezidenta. „Myslím si, že jednání zlepší vztahy našich dvou národů, což povede k rozvinutí dlouhodobého přátelství v přátelství pevné a úplné,“ řekl diktátor.

Americká stanice CNN připomíná, že Rusko sdílí se Severní Koreou pozemní hranici a že Rusko je společně s Čínou hlavním spojencem KLDR. Zároveň je ale Rusko často obviňováno z toho, že přehlíží obcházení sankčního režimu, který na KLDR kvůli jaderným a raketovým testům Rada bezpečnosti OSN uvalila s ruským souhlasem.

Jak upozorňuje server Japan Times, v Rusku pracuje přes 10 tisíc pracovníků, zejména v dřevařství. Jejich počet se ale snižuje v důsledku sankcí OSN, které byly přijaty v roce 2017. Původně bylo těchto zaměstnanců až 50 tisíc. Podle odhadů činitelů USA poskytovaly Kimovu režimu příjmy v řádech stovek milionů dolarů.

Přestože ruský delegát při hlasování o sankcích zvedl ruku pro, Moskva stejně jako Peking v OSN opakovaně vyzývá k ukončení hospodářské blokády KLDR a k projevům dobré vůle. Spojené státy s uvolněním sankcí nesouhlasí a obviňují Rusko z jejich soustavného a rozsáhlého porušování.

Rusko je také hlavní destinací pro zahraniční pracovníky z KLDR, což je pro tuto izolovanou a chudou zemi důležitým zdrojem příjmů „tvrdé“ měny.

Šestistranné rozhovory

Podle ruských médií chce Kreml oživit formát šestistranných rozhovorů o severokorejském jaderném programu, které skončily před deseti lety ve slepé uličce. Obnovené jednání za účasti USA, Ruska, Číny, Japonska a obou korejských států by vrátilo Moskvu do hry v situaci, kdy páky k řešení krize drží Washington a Soul.

‚Lepší než špatná je dohoda žádná.‘ Proč tak nenadále skončil hanojský summit Trumpa a Kima?

Číst článek

To ostatně potvrdil také Putinův mluvčí Dmitrij Pěskov, podle něhož Moskva považuje za efektivní návrat k šestistrannému formátu jednání. Podle šéfa zahraničního výboru ruské Státní dumy Leonida Sluckého není žádoucí, aby veškerou iniciativu převzaly jen Spojené státy.

Ruské ústupky

Podle expertů citovaných agenturou Reuters se Kim ve Vladivostoku velkých ruských ústupků nedočká.

Kreml bude sotva riskovat ztrátu prestiže v OSN za cenu pochybného spojenectví s Kimem. Vladivostocká schůzka bude spíše okázalou demonstrací přátelství, které k posílení svých diplomatických pozic oba státy potřebují.

Putin je celkově šestým světovým státníkem, který se setkal se severokorejským diktátorem. Předtím se s ním sešel čínský prezident Si Ťin-pching, jihokorejský prezident Mun Če-in, singapurský premiér Lee Hsien Loong, americký prezident Donald Trump a vietnamský prezident Nguyễn Phú Trong.

Kim do Vladivostoku přijel obrněným vlakem už ve středu. Oba politici jednali v areálu Dálněvýchodní federální univerzity na ostrově Russkij.

Boršč i kaviár

Při jednání za účasti delegací Putina kromě jeho zahraničněpolitického poradce Jurije Ušakova doprovázeli zástupci ministerstev dopravy a energetiky a šéf ruských státních drah. Na recepci se podle ruských médií podávaly speciality Dálného východu a slovanské kuchyně včetně krabího salátu a jeleních pelmeňů. Nechyběl kaviár a tradiční boršč.

Podle ruských novinářů v areálu pokračovala normální výuka a studenti volně procházeli nedaleko místa summitu. Z blízké univerzitní auly se ozývaly zvuky orchestru pilujícího nejobtížnější takty slavnostního koncertu, který je pro oba státníky připraven na čtvrteční večer.

Severokorejský vůdce stráví podle hostitelů v Rusku tři dny. Navštíví vladivostocké oceánografické muzeum, několik místních závodů a možná i štáb ruské tichomořské flotily.

och, mdo, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme