Kim Čong-un zrušil cestu do Moskvy, údajně je zaneprázdněn

Severokorejský vůdce Kim Čong-un nedorazí do Moskvy na oslavy výročí konce druhé světové války, přestože dříve účast přislíbil. Novinářům v Moskvě to řekl kremelský mluvčí Dmitrij Peskov. Kimovi prý v cestě brání vnitropolitické záležitosti. Do Moskvy zato podle Peskova přicestuje třicítka světových státníků.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nácvik vojenské přehlídky, která bude 9. května na Rudém náměstí | Zdroj: Reuters

"Kim Čong-un se rozhodl zůstat v Pchjongjangu," řekl Peskov. "Do Moskvy přijet nemůže, diplomatickými kanály nám bylo sděleno, že jeho rozhodnutí je spojeno s vnitropolitickými záležitostmi," prohlásil.

Peskov důrazně odmítl spekulace o tom, že do Moskvy směřovaly ze zahraničí žádosti, aby Kreml sám Kimovu cestu zrušil. Žádné takové výzvy se podle mluvčího neobjevily.

Koreanista Jaromír Chlada nepovažuje odvolání moskevské cesty Kim Čong-una za překvapivé. „Samozřejmě pro mladého vůdce, který poměrně nedávno převzal moc a zdá se, že ji ještě neuchopil úplně pevně, tak by bylo nebezpečné, nebo zřejmě z nějakého důvodu je nebezpečné zemi opustit,“ vysvětlil Chlada.

Přehrát

00:00 / 00:00

O možných důvodech zrušení cesty Kim Čong-una do Moskvy mluvil koreanista Jaromír Chlada

„Podobná situace vznikla už u jeho dědečka Kim Ir-sena, který v roce 1956 podnikl velkou cestu po evropských socialistických zemích a do Sovětského svazu, a během těch tří týdnů, kdy nebyl přítomen, došlo k pokusu o převzetí moci,“ přiblížil koreanista ve vysílání Radiožurnálu.

Pro ruská média měl být severokorejský vůdce jednou z hlavních celebrit na oslavách, které mají 9. května vyvrcholit největší vojenskou přehlídkou v ruských dějinách. Podle Peskova ale bude bez ohledu na Kimovu zaneprázdněnost a dlouhou řadu dalších absencí účast na oslavách hojná.

Peskov dnes ruským novinářům předal seznam států, které do Moskvy vyšlou své vysoké představitele. Z postsovětských zemí prý účast potvrdili prezidenti Ázerbájdžánu, Arménie, Kazachstánu, Kyrgyzstánu, Tádžikistánu, Běloruska a gruzínských separatistických provincií Abcházie a Jižní Osetie.

Ze zahraničí jsou dále očekáváni prezidenti Číny, Indie, Jihoafrické republiky, Venezuely, Vietnamu, Kuby, Zimbabwe a Mongolska, z Evropy pak nejvyšší představitelé Bosny a Hercegoviny, Srbska, Makedonie a Kypru a rovněž český prezident Miloš Zeman a slovenský premiér Robert Fico.

Ruští vojáci nacvičují na vojenskou přehlídku v Moskvě | Foto: Reuters

Kvůli "nabitému programu" se podle Peskova nezúčastní 9. května vojenské přehlídky na Rudém náměstí Zeman, Fico a běloruský vůdce Alexandr Lukašenko. Německá kancléřka Angela Merkelová dorazí do Moskvy až 10. května, den po oslavách.

Do Moskvy mezitím podle agentury TASS docházejí další omluvenky. Pracovním zaneprázdněním omluvil svou neúčast japonský premiér Šinzó Abe, stejně zdůvodnil svou absenci i francouzský prezident François Hollande.

Kremelský mluvčí oznámil, že oslavám bude přítomen i "vedoucí představitel OSN". V moskevských novinách se objevily zprávy o tom, že na oslavy přijede generální tajemník světové organizace Pan Ki-mun. Ukrajinský ministr zahraničí Pavlo Klimkin dnes nad možností jeho příletu do Moskvy vyjádřil údiv.

ČTK, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme