Kim Čong-unův přítel Dennis Rodman se vrátil do KLDR. Chce tam 'otevřít dveře'
Enfant terrible světového basketbalu Dennis Rodman se vrátil do Severní Koreje. Slavný sportovec, jehož pojí osobní vztah s tamním vůdcem Kim Čong-unem, do KLDR odjel na soukromou cestu s cílem "otevřít dveře" vzájemné spolupráci. Vysloužilá sportovní hvězda to prozradila novinářům na mezinárodním letišti v Pekingu, informovala agentura Reuters.
Snímky pořízené agenturou Reuters zachycují Dennise Rodmana na Pekingském mezinárodním letišti, obklopeného houfem reportérů. Právě jim sportovní hvězda na penzi prozradila, že se po několika letech znovu vrací do KLDR.
Severokorejci si z propagandy balí cigarety, říká uprchlý novinář z KLDR
Číst článek
"Jen se snažím otevřít dveře. Mým cílem je zjistit, jestli můžu do Severní Koreje dál přivážet sport," objasnil Rodman přítomným novinářům. Podle zpravodaje Reuters mluvil tichým hlasem a celní a imigrační kontrolu absolvoval po boku dvou průvodců.
Agentura v úterý odpoledne SELČ zveřejnila videozáznam Rodmanova uvítání už po příletu do Pchjongjangu. Na amerického hosta na místě čekal náměstek severokorejského ministra sportu Son Kwang-ho, který s Rodmanem a jeho tlumočníkem zapózoval přítomným novinářům. Trojice pak z letiště odjela připraveným autem.
'Úžasný kluk'
Rodman navštívil KLDR už nejméně čtyřikrát a je jedním z mála Američanů, kteří se osobně setkali se severokorejským vůdcem Kim Čong-unem. Do země podle svých slov jezdí navazovat vztahy a podporovat vzájemný dialog prostřednictvím sportu.
Bludištěm rodu Kimů. Odhalte nejtajnější dynastii světa v interaktivním rodokmenu
Číst článek
Naposledy pobýval v Pchjongjangu v lednu 2014, kdy se spolu s několika svými bývalými spoluhráči předvedl i při basketbalovém zápasu. Údajně to měl být dárek Kimovi, velkému milovníkovi basketbalu, jehož Dennis Rodman prohlásil za "úžasného kluka" a svého "přítele na celý život". Kritiky, kteří mu vyčítali aktivní roli v režimní propagandě, tehdy odbyl jadrným "Váš názor je mi u krysí p***le."
Šestapadesátiletý Rodman patří k nejlepším hráčům v historii amerického basketbalu. V posledních letech však na sebe poutá pozornost především svou výstředností a právě kontroverzními cestami do Severní Koreje, stejně jako svými výroky o dění v této zemi.
Rozruch vzbudil například prohlášením na adresu v KLDR odsouzeného Američana Kennetha Baye, o kterém řekl, že si trest (15 let v pracovním táboře) zaslouží. Rodman se za svá slova později omluvil s vysvětlením, že je pronesl v opilosti. Nedlouho poté, na začátku roku 2014, nastoupil na protialkoholní léčbu.
Basketbalová diplomacie
Ministerstvo zahraničí USA se k Rodmanově "basketbalové diplomacii" nechce znát. "O jeho návštěvě (v KLDR) víme. Nepřejeme mu nic zlého. Ale pro Američany jsme vydali varování a doporučili, aby do Severní Koreje s ohledem na svou vlastní bezpečnost necestovali," citovala prohlášení americké diplomacie agentura Reuters.
Kdo je Američan zadržený v KLDR? Tony Kim učil na škole spjaté s křesťanskými misionáři
Číst článek
Severokorejské bezpečnostní složky letos na území KLDR zadržely dalšího amerického občana, který měl vazby na křesťanské misionáře. Americká televize CNN nyní spekuluje, že Rodman by se v KLDR mohl angažovat právě ve prospěch čtveřice Američanů, které tamní úřady zadržují.
Rodmanova cesta se uskutečňuje v době, kdy se vztahy mezi Washingtonem a Pchjongjangem dál výrazně zkomplikovaly kvůli opakovaným jaderným a raketovým testům severokorejského režimu.
Z Bílého domu přitom k věci zaznívají rozporuplné výroky. Prezident Trump už oznámil, že za těch správných okolností bude "poctěn" příležitostí jednat s Kim Čong-unem, kterého při jiné příležitosti prohlásil za "pěkně vykutáleného". Jindy však Trump řekl, že severokorejského vůdce je nutné držet zkrátka, protože je to "šílenec s jadernými zbraněmi".
Sám Dennis Rodman se netají tím, že patří k příznivcům nového amerického prezidenta. V minulosti navíc vystupoval v Trumpově televizní reality show "Celebrity Apprentice". Během krátkého rozhovoru s novináři v Pekingu vyjádřil názor, že Donaldu Trumpovi se jeho cesta do KLDR nejspíš zamlouvá. "Jsem si celkem jistý, že ho těší fakt, že se tu poukouším o něco, co oba potřebujeme," řekl Rodman v narážce na svou snahu o "sportovní diplomacii".