Kim už podle Pchjongjangu dostal plány útoku na Guam a čeká, co Trump. Jihokorejci chystají manévry

Severokorejská armáda podle státních médií izolovaného státu předložila diktátoru Kim Čong-unovi plány na odpálení střel k americkému ostrovu Guam. Před vydáním rozkazu teď prý Kim počká na kroky Spojených států, které podle něj současné zvýšené napětí vyvolaly jako první.

Pchjongjang/Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Severokorejský vůdce Kim Čong-un | Zdroj: Reuters

Podle deníku Chicago Tribune oznámení dává určitou naději k diplomatickému řešení krize. Kromě Severní Koreje prý totiž konstruktivnější postoj signalizuje i její jižní soused a také Spojené státy.

Na Guamu se šíří letáky s návodem na ochranu před raketami: nekoukat do záblesku a žádný kondicionér

Číst článek

Jihokorejský prezident Mun Če-in avizoval, že je jeho vláda odhodlaná zabránit válce za každou cenu. Při návštěvě Soulu se pro mírové řešení vyslovil i nejvýše postavený americký voják, generál Joseph Dunford, který ale zároveň ujistil o připravenosti vojenských řešení Spojených států.

Všechna vyjádření dohromady napovídají cestě k vyjednávacímu stolu, analyzuje situaci Chicago Tribune. Dostat se k němu ale prý nebude jednoduché. Pchjongjang teď dává Washingtonu šanci ke zmírnění postoje.

Na příští týden jsou naplánovány americko-jihokorejské vojenské manévry, které každoročně Severní Korea tvrdě kritizuje. Pokud Washington a Soul plány nepřehodnotí, cesta k diplomacii se opět může uzavřít, soudí Chicago Tribune.

Matěj Válek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme