Sexuálně motivovaná vražda, nebo konstrukt? Soud v Kodani rozhodne v případu vraždy švédské novinářky

Rozřezané tělo, potopená ponorka, výstřední vynálezce. Příběh jako ze severské detektivky má ve středu rozluštit soud v Kodani, který rozhoduje o vině dánského vynálezce Petera Madsena. Obžaloba pro něj za údajnou promyšlenou vraždu švédské novinářky Kim Wallové požaduje doživotí. Podle jeho advokátky se dopustil jen nevhodného zacházení s lidskými ostatky.

Kodaň (Aktualizováno: 9:38 25. 4. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Novinářka Kim Wallová | Zdroj: Reuters/TT NEWS AGENCY

Dánský prokurátor Jakob Buch-Jepsen při soudním procesu upozorňoval na to, že Madsen během vyšetřování několikrát změnil svou výpověď. Nejprve totiž tvrdil, že Kim Wallovou vysadil na břehu, později přiznal, že v ponorce zemřela při nehodě.

Konstruktér švédskou novinářku před vraždou mučil, tvrdí obžaloba. Přinesl si pilu, šroubováky a nože

Číst článek

Dánskému vynálezci nepomohl ani psychiatrický posudek, podle kterého jde o narcistního psychopata s vážnou sexuální poruchou. Podle vyšetřovatelů sledoval erotická videa se skutečným mučením a zabíjením žen, a to i těsně před vyplutím s Wallovou. A poněkud zvláštní je i fakt, že ačkoliv šlo údajně o nehodu, Madsen tělo novinářky rozřezal a hodil do moře.

Jak soud dopadne, ale není až tak jasné. Madsenova advokátka opakovaně upozornila na to, že tvrzení prokuratury nejsou dostatečně podložená důkazy.

Vyšetřovatelům se nepodařilo bezpečně určit příčinu smrti a soudní znalci se neshodli na tom, zda ponorka skutečně měla nehodu.

Dánskému vynálezci tak hrozí trest od šesti měsíců za nevhodné nakládání s lidskými ostatky až po doživotí s takzvaným doživotním uvězněním. To znamená, že je dotyčná osoba považována za natolik společensky nebezpečnou, že zůstane ve vězení až do změny psychiatrického posudku.

Jakub Lucký Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme