Za mučení a vraždu Kim Wallové doživotí. Peter Madsen si v Kodani vyslechl rozsudek

Dánský vynálezce Peter Madsen dostal za vraždu Kim Wallové doživotí. Rozhodl o tom soud v Kodani. Podle verdiktu šlo o plánovanou vraždu. Madsen švédskou novinářku mučil a zabil ve své ponorce a její tělo poté rozřezal a vyhodil do moře. Obvinění odmítá.

Kodaň (Aktualizováno: 13:31 25. 4. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dánský konstruktér Peter Madsen na archivním snímku. | Zdroj: Reuters

Soudní porota své rozhodnutí odůvodnila především tím, že Madsen nepodal dostatečně srozumitelné vysvětlení toho, co se v ponorce stalo. Nevysvětlil, proč rozřezané části těla Wallové zatížil trubkami a vyhodil do moře, nebo proč měl v ponorce nástroje jako pilu.

Jako důkaz soud uznal i fakt, že otisky pout na rukou Wallové odpovídají těm, které s sebou vzal Madsen na palubu. Zranění na těle podle patologické zprávy také neodpovídají tvrzením vynálezce a nasvědčují vraždě.

Rozhovor s vynálezcem ji stál život. Torzo nalezené u břehu Dánska patří pohřešované novinářce

Číst článek

Podle švédské televize SVT je pravděpodobné, že se Madsen odvolá. Proces tak zamíří k Østre Landsret, soudu vyšší instanci, který v Dánsku zastupuje odvolací soud. Není jasné, zda Madsen dál zůstane ve vazbě, ve které je už od srpna, kdy jej policie zadržela. Dá se očekávat, že u odvolacího soudu bude vynálezcova advokátka argumentovat podobně, jako to dělala doposud, tedy poukazovat na presumpci neviny.

Důkazy podle ní dostatečně neprokazují, že Švédku zabil. Nepodařilo se například s jistotou určit příčinu smrti nebo zcela vyvrátit Madsenovo tvrzení o selhání motorů, při kterém se Wallová údajně otrávila.

Soud potvrdil, že šlo o sexuálně motivovanou vraždu. V první řadě k tomu dospěl na základě psychologického posudku, podle kterého je Madsen narcistní psychopat s vážnou poruchou sexuality. Vyšetřovatelé v jeho telefonu a počítači našli videa s reálným týráním nebo zabíjením žen, jedno z nich přitom dánský vynálezce sledoval krátce předtím, než s Wallovou vyplul na moře.

Špatně vysvětlitelná jsou i některá zranění, která se našla na těle novinářky. Samotný Madsen tvrzení o sexuálně motivované vraždě během soudu popřel. Drastická videa údajně sledoval, aby dosáhl emocionálního pohnutí.

Kdo je Peter Madsen?

On sám sebe označuje za vynálezce a podnikatele. V Dánsku si díky svým projektům skutečně vydobyl určité jméno. Z peněz vybraných v crowdfundingové sbírce postavil 17 metrů dlouhou ponorku, pojmenovanou UC-3, což je právě ona ponorka, kde Kim Wallová zemřela. Setkala se v ní s Madsenem coby novinářka, která se zajímá o jeho práci.

Kromě ponorky se 47letý Dán v posledních letech věnoval stavbě amatérské vesmírné rakety, která měla do vesmíru vynést člověka. Nejprve na projektu spolupracoval s jinými inženýry, s těmi se ale v roce 2014 rozhádal a založil si vlastní firmu.

KIM WALLOVÁ

Švédská novinářka pracovala na volné noze. Psala například pro Guardian, New York Times, South China Morning Post. V posledních dnech připravovala článek o dánském vynálezci Peterovi Madsenovi. Vystudovala London School of Economics a Columbia University. Žila mezi New Yorkem a Pekingem.

Jakub Lucký Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme