Evropané se víc bojí klimatických změn než teroristického útoku, vyplývá ze studie

Téměř polovina všech Evropanů se bojí víc klimatických změn než ztráty zaměstnání nebo teroristického útoku. Ukázala to studie Evropské investiční banky, kterou cituje agentura Reuters.

Brusel Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Aktivisté protestují proti globálnímu oteplování | Foto: Friends of the Earth Europe | Zdroj: Flickr | CC BY 2.0,©

Banka se dotázala 30 tisíc respondentů ve třiceti zemích, včetně Číny a Spojených států. Celých 47 % Evropanů označilo za největší hrozbu svého života klimatické změny a teprve potom nezaměstnanost, hromadnou migraci a terorismus.

Viceprezidentka Evropské investiční banky Emma Navarrová, která má na starosti životní prostředí a kroky proti klimatickým změnám, zdůraznila, že dopad těchto změn na každodenní život a budoucnost vyvolává u Evropanů velké obavy. Zároveň však dodala, že mnozí jsou optimisty a doufají, že se tento dopad dá zvrátit.

Vědci jsou bohužel jiného názoru – podle nich máme nyní poslední možnost globální oteplování omezit a zmírnit jeho následky. Evropská investiční banka, kterou vlastní vlády Evropské unie, má za úkol investovat do projektů spojených s klimatickými změnami. Boj proti nim je také hlavní prioritou nové Evropské komise.

Kvůli klimatické změně se zmenšují těla ptáků, varuje ornitolog po 40 letech pozorování opeřenců

Číst článek

Průzkum, který je pro banku první z plánovaných čtyř, ukázal, že obavy z klimatických změn jsou ještě větší v Číně než v Evropské unii. Celých 73 % dotázaných je považuje za největší hrozbu pro společnost, zatímco ve Spojených státech je to jen 39 % lidí. Američanům dělá větší starosti nedostatečný přístup ke zdravotní péči.

Podle studie se také 41 % mladých Evropanů ve věku 15 až 29 let domnívá, že se kvůli klimatickým změnám budou muset přestěhovat do jiné země. K tomu názoru se nejvíc přiklánějí Španělé, Řekové a Francouzi. Názor, že klimatické změny ovlivňují každodenní život, celkově zastává 82 % Evropanů. V Číně je to dokonce 98 % respondentů a ve Spojených státech 76 %, cituje studii agentura Reuters.

Gita Zbavitelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme