Kimův syn se bude muset o vládu v KLDR asi dělit

Po smrti severokorejského vůdce Kim Čong-ila by měl moc v zemi převzít jeho nejmladší syn. Vládnout má ale za podpory svého strýce a vysokých armádních představitelů. Podle zdroje citovaného Reuters by tak mohla mít země na určitou dobu vedení kolektivní.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Truchlící Severokorejci u mauzolea Kamsusan, kde nyní leží tělo jejich zesnulého vůdce

Truchlící Severokorejci u mauzolea Kamsusan, kde nyní leží tělo jejich zesnulého vůdce | Zdroj: ČTK

Mladý následník Kim Čong-un by měl v budoucnu převzít vládu nad Severní Koreou. Jako o příštím lídrovi země o něm mluví i severokorejská média. Podle analytiků by mu ale s vedením Severní Koreje měl pomáhat strýc Čang Song-tchek a vysocí armádní představitelé.

Kimův strýc je místopředsedou Národní vojenské komise, což ho ke spoluvládě v podstatě předurčuje. Očekává se pak, že mladý Kim nepřevezme moc bezprostředně po pohřbu otce.

Přehrát

00:00 / 00:00

O situaci v KLDR mluvila na Rádiu Česko východoasijská zpravodajka Českého rozhlasu Kateřina Procházková

Podle konfuciánských tradic musí totiž projít smutečním obdobím. Když zemřel Kim Ir-sen, doba smutku trvala tři roky.

Kim Čong-il je v zemi považován za poloboha. Dnes například severokorejská agentura KCNA napsal, že po jeho smrti zrudla oblaka nad nejvyšší svatou horou Pektusan a začala sněhová vánice.

Podle zpráv západních medií Kim Čong-il nezemřel tak, jak informovala severokorejská média. Jihokorejská tajná služba tvrdí, že severokorejský vůdce nezemřel ve vlaku na inspekční cestě po zemi. Vlak totiž stál celou dobu v Pchjongjangu, odkud vůbec nevyjel.

Spekuluje se také o době jeho smrti. Údajně to mělo být o dva dny dřív, než uváděla sevekorejská média.

Šéf jihokorejských tajných služeb zprávu nepřímo potvrdil, když upozornil na to, že Peking už v minulosti informoval u událostech z KLDR s předstihem. V roce 2006 například Číňané věděli o první jaderné zkoušce o 20 minut dříve.

Čínská média často ve zprávách o Severní Koreji zdůrazňují, že je nutné, aby se v oblasti udržel mír. Čína se obává, že by se severokorejský režim mohl zhroutit, což by vedlo k destabilizaci na Korejském poloostrově. Čínsko-korejskou hranici by v tom případě zaplavilo množství uprchlíků. Peking proto také údajně zpřísňuje bezpečnostní opatření podél hranic.

Kateřina Procházková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme