Moskevský soud propustil z domácího vězení režiséra Serebrennikova obviněného ze zpronevěry

Moskevský soud v pondělí zrušil domácí vězení režisérovi Kirillu Serebrennikovi obviněnému z defraudace. Oznámila to tisková agentura TASS. Kritik korupce, byrokracie i ruského vedení je obviněn, že se svými spolupracovníky zpronevěřil až 133 milionů rublů (skoro 47 milionů Kč). V případě odsouzení mu hrozí až deset let vězení. Soud mu nařídil, aby neopouštěl Rusko.

Tento článek je více než rok starý.

Moskva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruský divadelní a filmový režisér Kirill Serebrennikov

Ruský divadelní a filmový režisér Kirill Serebrennikov | Zdroj: Fotobanka Profimedia

V roce 2011 Serebrennikov zorganizoval projekt nazvaný Platforma, který měl přispět k popularizaci moderního umění. Program měla uskutečnit společnost zvaná Sedmé studio, která dostala dotaci přes 200 milionů rublů od ministerstva kultury. Podle vyšetřovatelů Serebrennikov a jeho spolupracovníci vykazovali neexistující náklady a nezákonně se obohatili. Obvinění vinu popírají.

Moskevský soud poslal režiséra Serebrennikova do domácího vězení, počká v něm na proces

Číst článek

Serebrennikovův osud vyvolal na ruské umělecké scéně neobvykle širokou vlnu odporu, stíhání režiséra odsoudili také mnozí jeho zahraniční kolegové. Serebrennikov a jeho stoupenci proces označují za další projev omezování uměleckých svobod v Rusku.

Práce z domácího vězení

Kvůli domácímu vězení režisér zmeškal premiéry svých dvou divadelních produkcí, ale přes zákaz používat telefon a internet dál pracoval z domova. V domácím vězení strávil půldruhého roku; zatčen byl v noci na 22. srpna 2017 během natáčení v Petrohradu.

„Teď budeme slavit. A brzy se vrátím (k práci v divadle),“ řekl režisér agentuře Interfax. Dodal, že domácí vězení nesnášel psychicky snadno, ale má hodně práce, na pořadu jsou představení a zkoušky. Poděkoval také všem, kteří jej a další spoluobviněné podporovali. „Ještě jednou zopakuji: nic neskončilo, budeme pokračovat v dokazování naší neviny před soudem,“ zdůraznil. Obhájkyně Irina Poverinovová ruské redakci BBC řekla, že rozhodnutí soudu neznamená „žádný obrat v případu, ale jen drobnou příjemnost“.

Serebrennikovova tvorba je ve světě sledovaná, jeho filmy se promítaly na festivalech v Cannes i v Benátkách. Umělec se v minulosti kriticky vyjádřil k rostoucí cenzuře v Rusku a prohlásil, že „vše se vrací k nejžalostnější sovětské praxi“. Minulý měsíc byl oceněn jako nejlepší ruský režisér za film Léto, který stříhal již v domácím vězení.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme