Japonský premiér odvolá syna z postu svého tajemníka. Hasí aféru kontroverzních fotek z večírku

Japonský premiér Fumio Kišida odvolá nejstaršího syna z postu svého politického tajemníka. Zdůvodnil to jeho nevhodným chování. Minulý týden média zveřejnila fotografie Šotary Kišidy z oslavy na symbolických místech v oficiální rezidenci. Informovaly o tom servery německého veřejnoprávního rozhlasu Deutsche Welle a listu Japan Times.

Tokio Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Šotaro Kišida, nejstarší syn japonského premiéra Fumia Kišidy

Šotaro Kišida, nejstarší syn japonského premiéra Fumia Kišidy | Foto: Masanori Genko/AP | Zdroj: Profimedia

Japonský premiér Fumio Kišida zaměstnal svého nejstaršího syna loni v říjnu jako politického tajemníka. Jmenování považované za přípravu nástupce už tehdy čelilo kritice. Někteří ho totiž označovali jako nepotismus, tedy obsazování funkcí příbuznými oproti ostatním, třeba i lepším kandidátům.

Nyní chce premiér po svém synovi rezignaci poté, co se objevily fotografie, na kterých 32letý Šotaro Kišida slaví s přáteli a rodinou na symbolických místech premiérovy oficiální rezidence, popisuje Deutsche Welle.

Společně pózují na pódiu, kde premiér pořádá tiskové konference. A stojí také na schodišti pokrytém červeným kobercem podobně jako při jmenování nového kabinetu. Přátelé obklopovali premiérova syna, který byl uprostřed. Tato pozice je při jmenování vlády vyhrazena právě předsedovi kabinetu.

Není to ale první takový problém premiérova syna. V minulosti měl také používat služební auta velvyslanectví při prohlídkách památek a nákupech ve Velké Británii, Francii a Kanadě, když doprovázel svého otce na cestách, připomíná server listu Japan Times.

Premiér uvedl, že jeho syn odstoupí z funkce tajemníka tento týden. Odvolání se očekává ve čtvrtek. A dodal, že tento krok je důsledkem „nevhodného“ chování v oficiální rezidenci. Premiér již před časem uvedl, že svého syna za tuto událost přísně pokáral. Neměl ale původně v úmyslu ho odvolat. Šotaro Kišida pak prohlásil, že vrátí odstupné, odměny a další příspěvky, na které by mohl mít nárok.

Premiérovo rozhodnutí nicméně přichází poté, co průzkumy veřejného mínění zaznamenaly mírný pokles jeho popularity.

ako Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme