Kiskova poslední zahraniční cesta bude směřovat do Česka. V červnu přijede i Čaputová

Slovenský prezident Kiska zamíří na svou poslední cestu před odchodem z funkce do Česka. S prezidentem Milošem Zemanem by se měli sejít v Lánech. Jeho podpora Šefčoviče podle Kisky ve volbách nesehrála podstatnou roli. Za Šefčovičův „polibek smrti“ považuje stranu Smer, která ho nominovala. Do Česka se chystá také na první návštěvu Kiskova nástupkyně Zuzana Čaputová, která se prezidentského úřadu ujme 15. června.

Praha/Bratislava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poslední zahraniční cesta Andreje Kisky a první cesta Zuzany Čaputové směřují do Česka. | Foto: Radovan Stoklasa | Zdroj: Reuters

Kiska v České televizi řekl, že o své poslední prezidentské cestě má jasno. „Bude do Čech. Pokud vím, máme se s panem prezidentem Zemanem sejít v Lánech, tak se velmi těším. Máme některé rozdílné názory, ale to nebrání tomu, abychom na osobní úrovni měli přátelský vztah, takže se těším na to setkání,“ řekl Kiska.

Čaputová již po zvolení řekla, že krátce po inauguraci v polovině června pojede do České republiky na první zahraniční návštěvu. Zeman jí poté v dopise pogratuloval a na návštěvu České republiky ji pozval. Čaputová ve druhém kole prezidentské volby porazila Maroše Šefčoviče, kterého Zeman před hlasováním podpořil.

Podle Kisky požádal o setkání s českou hlavou státu Šefčovič. Kiska dodal, že Zeman se vyjadřoval ke slovenské prezidentské volbě i v době, kdy před pěti lety proti Kiskovi podpořil Roberta Fica. „V obou případech se ukázalo, že to asi nemá smysl. Myslím, že ani Slováci nemají rádi, když jim někdo něco doporučuje," řekl.

‚Polibek smrti‘

,Chci spojit slušné lidi.‘ Kiska oznámil založení vlastní strany, spolupracovat chce s Radičovou

Číst článek

Zemanovu podporu Šefčovičovi ale odmítl označit za tzv. polibek smrti. Nesehrála podle něj zvláštní úlohu, maximálně vyvolala otazníky, proč by měli slovenští občané dbát na doporučení ze zahraničí. „Myslím, že polibek smrti mu dala strana, která ho nominovala, strana Směr-sociální demokracie. Toto byl základní polibek smrti,“ uvedl Kiska.

Právě strana Směr se podle něj začíná spojovat s fašisty. „Ukazují to poslední kroky v Parlamentu, že pokládají fašisty za svého partnera, jsou ochotni s nimi jednat,“ sdělil Kiska v televizním pořadu. Další strany by se podle něj měly vůči zlu jasně vymezit.

Kiska tento týden oznámil vznik vlastní politické strany, podrobnosti chce zveřejnit až v polovině června po konci v prezidentské funkci. „Chci spojit slušné a ochotné lidi a změnit naši zemi k lepšímu,“ prohlásil při oznámení vzniku projektu Kiska. V České televizi dnes uvedl, že jeho strana by měla jít „zlatou centristickou cestou“.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme