Kiska vetoval návrh protiteroristických zákonů. Ficův Smer ho chce přehlasovat

Slovenský prezident Andrej Kiska vrátil poslancům zákon zvětšující pravomoci policie a tajných služeb. Vláda premiéra Roberta Fica ale na takzvaném protiteroristickém balíčku nechce nic měnit. Prezidentovo veto plánuje vládní Smer ještě dnes přehlasovat.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Andrej Kiska, Visegrádská čtyřka | Foto: Filip Jandourek

Prezident Kiska vrátil poslancům zákon, který zvětšuje pravomoci policie a tajných služeb. Kiska kritizuje fakt, že zákon byl přijatý ve zkráceném řízení, aniž by se veřejnost dozvěděla o konkrétních bezpečnostních hrozbách pro Slovensko.

Prezident argumentuje, že stupeň ohrožení Slovenska je na nejnižším stupni. Nebyl proto důvod měnit hned šestnáct zákonů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Slovenský prezident dnes vetoval protiteroristický balíček. Poslanci ho ale i tak ještě dnes přehlasují. Více od Petra Vavroušky

Podle prezidenta balíček protiteroristických opatření výrazně zasahuje do svobod a soukromí občanů. Poslanci například prosadili, aby měli policisté větší možnosti k prohlídce dopravních prostředků a tajná služba k monitoringu internetu nebo mobilních telefonů.

Policisté budou smět zadržet každou osobu na místě, kde hrozí teroristický útok, nebo k němu došlo. Soudy budou moci uvalit vazbu na jakoukoli osobu podezřelou z terorismu bez udání důvodu.

Prezident souhlasí jen s jednou ústavní změnou, kterou také podepsal. Policisté budou moci nově zadržet podezřelé lidi z terorismu až na 96 hodin - o dva dny déle, než dosud platilo.

Vládní Smer chce prezidentovo veto ještě dnes přehlasovat na mimořádné schůzi parlamentu.

Petr Vavrouška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme