Záplavy na japonském ostrově Kjúšú si vyžádaly téměř pět desítek obětí. Způsobily je třídenní lijáky

Kolem pěti desítek lidských životů si už na japonském ostrově Kjúšú vyžádaly záplavy způsobené tři dny trvajícími silnými lijáky. Řeky, jež vystoupily z břehů, přinutily více než půl milionu lidí opustit své domovy. Informovala o tom v pondělí agentura Kjódó. Nejvíce zasažená je prefektura Kumamoto, kde úřady potvrdily už 49 obětí rozbouřeného vodního živlu.

Tento článek je více než rok starý.

Tokio Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lidé sledují řeku Kumu po prudkých deštích v prefektuře Kumamoto.

Lidé sledují řeku Kumu po prudkých deštích v prefektuře Kumamoto. | Zdroj: Kjódó/Reuters

Záchranáři dál pátrají po desítce dalších nezvěstných. Vedení prefektury Kumamoto upřesnilo, že mezi oběťmi je 14 seniorů z jednoho pečovatelského zařízení u řeky Kumy. Ta vystoupila z břehů na jedenácti místech a prolomila jednu protipovodňovou hráz.

Na třetím největším japonském ostrově ale přibývají další místa ohrožená dešťovými přívaly a stoupajícími hladinami toků. Meteorologové vydali upozornění na možnost nejvyššího stupně povodňové aktivity v prefekturách Fukuoka, Nagasaki a Saga. Podle Kjódó se tam k 18.00 (11.00 SELČ) muselo z domovů evakuovat přes 330 000 lidí z více než 140 000 příbytků.

Už brzy dopoledne místního času (v noci na pondělí) nařídily úřady kvůli ohrožení bezpečnosti opustit domovy dalším 254 000 obyvatel rovněž v prefekturách Kumamoto, Mijazaki a Kagošima.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme