Klaus: Česko a Ukrajina musí jednat o zaměstnávání Ukrajinců

Česká republika by měla začít jednat s Ukrajinou o vzájemná smlouvě, která by řešila zaměstnávání Ukrajinců v Česku. Jeho často ilegální formu označil prezident Václav Klaus v Kyjevě po setkání s ukrajinskými politiky za nešťastnou. Dodal nicméně, že česká ekonomika je schopná vstřebávat větší množství pracovníků v méně kvalifikovaných oborech.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Staveniště | Foto: Jan Rosenauer

Pokračující příliv ukrajinských pracovníků do České republiky může zvýšit konkurenci v některých oborech i tlačit mzdy směrem dolů. Nelegálním zaměstnáváním cizinců se ale naše firmy vystavují značnému riziku. V dubnu objevili celníci osm Ukrajinců, kteří pro pražskou firmu pracovali bez povolení na opravě chladírenské věže elektrárny v Dětmarovicích. Podniku za to hrozí až dvou miliónová sankce.

Václav Klaus ale odmítá příkré odsuzování Ukrajinců pracujících v Česku bez povolení. "To je asi stejné, jako stěžovat si na vietnamská tržiště, která jsou obklopena zákazníky. Žádný Ukrajinec by stejně tak v České republice ani minutu nepracoval, kdyby nebyla poptávka po jeho pracovním výkonu a nenašel by dostatek zaměstnavatelů ochotných ho zaměstnat," myslí si Klaus.

Jiří Hošek, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme