Klaus: Česko a Ukrajina musí jednat o zaměstnávání Ukrajinců

Česká republika by měla začít jednat s Ukrajinou o vzájemná smlouvě, která by řešila zaměstnávání Ukrajinců v Česku. Jeho často ilegální formu označil prezident Václav Klaus v Kyjevě po setkání s ukrajinskými politiky za nešťastnou. Dodal nicméně, že česká ekonomika je schopná vstřebávat větší množství pracovníků v méně kvalifikovaných oborech.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Staveniště

Staveniště | Foto: Jan Rosenauer

Pokračující příliv ukrajinských pracovníků do České republiky může zvýšit konkurenci v některých oborech i tlačit mzdy směrem dolů. Nelegálním zaměstnáváním cizinců se ale naše firmy vystavují značnému riziku. V dubnu objevili celníci osm Ukrajinců, kteří pro pražskou firmu pracovali bez povolení na opravě chladírenské věže elektrárny v Dětmarovicích. Podniku za to hrozí až dvou miliónová sankce.

Václav Klaus ale odmítá příkré odsuzování Ukrajinců pracujících v Česku bez povolení. "To je asi stejné, jako stěžovat si na vietnamská tržiště, která jsou obklopena zákazníky. Žádný Ukrajinec by stejně tak v České republice ani minutu nepracoval, kdyby nebyla poptávka po jeho pracovním výkonu a nenašel by dostatek zaměstnavatelů ochotných ho zaměstnat," myslí si Klaus.

Jiří Hošek, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme