Klaus: Kosovo by měla být výjimka

Příklad Kosova by se neměl brát jako model, ale jako totální výjimka. Český prezident Václav Klaus dnes vyzval k tomuto přístupu země zúčastněné na summitu zemí střední, východní a jižní Evropy v makedonském Ochridu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

I. Gašparovič a V. Klaus | Zdroj: ČTK

Toto vyjádření by se mělo podle mínění českého prezidenta objevit v závěrečném prohlášení vrcholné schůzky. Václav Klaus soudí, že by příklad Kosova neměl být způsobem řešení dlouhotrvajících problémů v Evropě v 21. století.

Je také přesvědčen, že všechny sporné otázky by se měly řešit jednáním, a nikoli jednostrannými kroky. Zatím není jasné, nakolik je rozšířen mezi evropským politiky názor, že Kosovo by mohlo být modelovým řešením.

Klaus rovněž přivítal přidružení Srbska k Evropské unii. "Podepsání asociační dohody Srbska s Evropskou unií je, myslím, velmi pozitivní krok. Pořád jsem za to bojoval, aby nebylo na mapě napsáno Hic sun leontes - aby tam nebylo napsané, Zde jsou lvi. A to bylo pořád Srbsko - všemi odstrkované," řekl.

Podle něho je velmi důležité, aby žádná země v Evropě nezůstávala stranou a aby nebyla terčem permanentní kritiky. Právě Srbsko a Kosovo jsou v centru pozornosti summitu. Jednou ze zemí, která neuznala nezávislé Kosovo, je i Rumunsko. Jeho prezident do Ochridu vůbec nepřijel.

Jaromír Janev, Vilém Janouš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme