Klaus láká na Světovém fóru Američany do Česka

V americkém státu Colorado dnes skončí za účasti viceprezidenta Dicka Cheneyho a prezidenta Václava Klaus každoroční setkání politických špiček ze Spojených státu a ze světa. Na pozvání bývalého amerického prezidenta Geralda Forda skryti před zraky veřejnosti, médii a případných demonstrantů, diskutují členové vlád, lobbysté, byznysmani a politické celebrity o terorismu, ekonomickém oživení a každodenních problémech dnešní Ameriky.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Václav Klaus

Václav Klaus | Foto: Karel Zýka

Prezident Klaus hledal na Světovém fóru v Coloradu možnosti, jak přilákat americké obchodníky do Česka. Podle Václava Klause by se měly stát partnery Česka jednotlivě americké státy velikostí srovnatelnou s ČR. Václav Klaus pozval na říjen do Prahy amerického ministra obchodu Donalda Ewanse a přivítal zájem guvernéra státu Jižní Karolina Marka Sanforda přivézt do Prahy skupinu podnikatelů. Václav Klaus sdílí se svými americkými partnery názor, že Česko se při své velikosti nemůže prosadit přes Washington do celé Ameriky. Podle prezidenta je nadějné oslovit jednotlivé americké státy a jejich guvernéry. České diplomacii doporučil, aby své úsilí decentralizovala a nehleděla na Ameriku jen skrze Washington.

Klaus diskutoval s předními americkými ekonomy o vývoji světového hospodářství. Shodli se na mírně optimistickém pohledu do budoucna. V Beaver Creeku promluvila podle Václava Klause absolutní špička americké ekonomiky včetně šéfa centrálni banky Alana Greenspana a ministra obchodu Donalda Ewanse. I přesto, že americká ekonomika příliš neroste, tváří se většina amerických ekonomů mírně optimisticky. Povzbudivý ale není pomalý růst v Asii a v Evropě. Václav Klaus považuje za žalostný zejména mizivý 14letý růst německého hospodářství, které podle něj táhne Českou republiku zpátky. Prezident naopak nesdílí obavy některých ekonomů z rizika americké deflace, poklesu cen a následné deprese.

Klaus se na Světovém fóru v Beaver Creeku setkal i s viceprezidentem Dickem Cheneym. K neformálnímu setkání došlo u příležitosti oslav nadcházejících devadesátin bývalého prezidenta Geralda Forda, který je hostitelem coloradského fóra. Zdvořilostní setkání manželů Chenyových s Václavem Klausem nepřineslo žádný konkrétní výsledek, ale přispělo k postupnému uvolňování vztahů mezi Bílým domem a Hradem po nedávné roztržce mezi Václavem Klausem a americkým velvyslancem v Praze Craigem Stapletonem, kolem názoru na americký útok proti Iráku. Prezident Klaus řekl, že česko-americké vztahy nelze zúžit na jednu zkratkovitou debatu, která proběhla v Praze a byla interpretována zjednodušeným způsobem. Václav Klaus upozornil na to, že se v Beaver Creeku setkal s řadou členů americké administrativy včetně ministra obchodu Donalda Evanse, dále s guvernéry, se členy Kongresu a se šéfem americké centrální banky Alanem Greenspanem.

Co je Beaver Creek? Svět sám pro sebe, uzavřený před obyčejnými smrtelníky.

Na jediné silnici vedoucí do horského údolí jsou závory, kde krásné hostesky otevírají cestu vyvoleným nejen do vyšších nadmořských výšek Skalistých hor, ale také do té nejvyšší americké společnosti. Vlastnit ve středisku Beaver Creek letní byt si mohou dovolit jen lidé, kteří o miliónech mluví v množném čísle. Exkluzivní horské vily mají výhledy na golfová hřiště, automobily mizí v podzemních parkovištích a ochocené lišky chodí až na prah pětihvězdičkového hotelu. Celý areál velikosti Špindlerova mlýna je soukromý, v zimě odtud vedou zvláštní lanovky na sjezdovky, v létě se upravení gentlemani a sportovně vyhlížející manželky procházejí okolo bazénu, nakupují kožešiny a umělecká díla. Právo prvního výběru pozemku tady měl před lety bývalý prezident Gerald Ford s manželkou Betty. Jakmile on se stal usedlíkem, našlo se mnoho těch, kteří dali cokoliv, jen aby bydleli ve Skalistých horách vedle slavného prezidenta. Gerald Ford se však nespokojil s klidným stářím na vycházkach s golfovou holí a pozorováním medvědů na okolních kopcích. Každý rok zve do Beaver Creeku politickou elitu z domova i za zahraničí na světove fórum, to letošní právě dnes končí. Ford nabízí hostům pár dní klidu, výlety na kovbojske rance, ale hlavně zasvěcené uzavřené debaty na nejžhavější témata. Geraldu Fordovi, který byl Nixonovym viceprezidentem a pak místo něj po skandálu Water Gate do roku 1976 vládl Americe, bude za pár týdnů 90 let a podle Václava Klause si vede skvěle. Manželé Fordovi byli i letos dobrými hostiteli elit, jedna z obyvatelek přilehlého údolí Vail nám řekla, že přítomnost prezidenta Forda přiláká letos v létě do této části Skalistých hor také řadu prostých Američanů, kteří jsou zvědaví, jak se bydlí nejdéle žijícímu prezidentovi, který na penzi z Bílého domu.

Markéta Kaclová, Miroslav Konvalina Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme