Klaus na Manhattanu zahájí českou výstavu

Prezident Václav Klaus je opět ve Spojených státech, a tak jako na jaře míří opět do Bílého domu. V polovině týdně se tam setká s viceprezidentem Dickem Cheneym a ve Washingtonu na něj čeká také ministryně zahraničí Condoleezza Riceová. Závěr programu bude v Bostonu, kde má Václav Klaus přednášet na prestižních univerzitách Harward a Brandeis.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zahájení české výstavy v Metropolitním muzeu v New Yorku | Foto: Miroslav Konvalina

První část Klausova šestidenního amerického programu patří New Yorku. Prezident si prohlédne nedostavěnou krajanskou budovu, která prochází rekonstrukcí za 450 miliónů korun, a setká se tam s krajany. Na newyorské radnici ho potom přijme starosta velkoměsta Michael Bloomberg.

Hlavním bodem dnešního programu Václava Klause na Manhattanu je ale otevření výstavy o gotice ve střední Evropě za vlády Lucemburků nazvané Praha: Koruna Království českého. Výstava o umění doby ctižádostivého císaře Karla IV., který se rozhodl spojit umění a politiku a povýšit Prahu mezi evropské metropole, začíná dnes v newyorském Metropolitním muzeu. Výstava pak na jaře poputuje na Pražský hrad.

Komisařkou pražské verze výstavy, která se bude jmenovat Karel IV.: Císař z boží milosti, je Duňa Panenková. Ta má na starosti koordinaci s Metropolitním muzeem, kde výstavu nazvali Praha: Koruna Království českého. K vidění tu budou například obraz Madona Zbraslavská, dvě karlštejnské desky od Mistra Theodorika, sochy, které původně stály na staroměstské Mostecké věži, socha Bolestného Krista ze Staroměstské radnice nebo Martinická bible asi z roku 1930, která patří k nejcennějším exponátům celé výstavy.

Miroslav Konvalina Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme