Klaus nepodepíše doplněk Lisabonské smlouvy potvrzující vznik eurovalu

Prezident Václav Klaus odmítá podepsat doplněk Lisabonské smlouvy, který potvrzuje vznik nového záchranného fondu eurozóny. S těmito takzvanými eurovaly zásadně nesouhlasí.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Václav Klaus

Václav Klaus | Zdroj: Reuters

„Tyto valy považuji za zrůdnou, nesmyslnou, absurdní věc, a já je podepisovat rozhodně nebudu," uvedl dnes Klaus na adresu nového záchranného fondu eurozóny - Evropského stabilizačního mechanismu (ESM). Prohlásil to na setkání s podnikateli a manažery pořádaném týdeníkem Euro.

Ministr zahraničí za TOP 09 Karel Schwarzenberg se k výrokům hlavy státu nechtěl vyjadřovat. „Já se přestal vyjadřovat k výrokům pana prezidenta. To vstoupí v platnost i bez něho, doufejme.“ Navíc podle něj teď v Evropě zase vypadáme jako „šašci".

Přehrát

00:00 / 00:00

Absence podpisu českého prezidenta nezablokuje činnost eurovalu, vysvětlil zpravodaj Ondřej Houska

„Mechanismus ESM existuje a funguje. Považuji krok pana prezidenta za zbytečný, protože nás se nijak nedotýká, nijak nás nezavazuje a nesvazuje. Pouze tím komplikujeme situaci našich partnerů v eurozóně,“ uvedl zase premiér Petr Nečas.

Europoslanec Libor Rouček tvrdí, že Česká republika kvůli odmítavému kroku prezidenta dostane méně peněz z evropských fondů. „Český daňový poplatník bude muset pomocí zvýšené daně z přidané hodnoty toto všechno bohužel zaplatit,“ myslí si.

Česku před zavedením eura nevzniknou kvůli souhlasu s fondem žádné finanční závazky. Pokud by Česká republika byla členem eurozóny, musela by během 12 let vložit do fondu 40 miliard korun. Ručit by musela okamžitě za půjčky ve výši 250 miliard korun. Tato částka by se po 12 letech v eurozóně navýšila na 310 miliard korun.

Prezidenta Klause vyzval k podpisu včera Senát. Senátoři z ČSSD se ve výzvě opírají o výrok Ústavního soudu, podle kterého má prezident republiky povinnost ratifikovat mezinárodní smlouvu bez zbytečného odkladu poté, kdy obě komory Parlamentu České republiky s ratifikací vysloví souhlas. Česko je poslední zemí Evropské unie, která ratifikaci nedokončila.

ESM funguje i bez podpisu Česka

„Prezidentův postoj naprosto zapadá do jeho stále vyostřenější a radikálnější kritiky evropské integrace,“ poznamenal Petr Kratochvíl, zástupce ředitele Ústavu mezinárodních vztahů.

Podle jeho slov prezidentovo rozhodnutí nemůže ovlivnit fungování eurovalu samotného. „Ale má značný význam, protože paradoxně tím, že prezident odmítá ratifikaci, vlastně podporuje vznik vícerychlostních Evrop.“

Evropská komise: Klausovo odmítnutí nemá na činnost eurovalu vliv

Číst článek

„Členské státy eurozóny v tomto případě mají pravomoc tak jako tak - bez ohledu na to, zda se to napíše do nějaké smlouvy - uzavřít mezi sebou mezinárodní smlouvu, kterou už uzavřely, a na základě této smlouvy spustit nějaký mechanismus, který taktéž již byl vytvořen a funguje,“ dodal Kratochvíl.

Přehrát

00:00 / 00:00

Prezidentův postoj zhodnotil Petr Kratochvíl, zástupce ředitele Ústavu mezinárodních vztahů

Jak řekl Radiožurnálu státní tajemník pro evropské záležitosti Vojtěch Belling, česká ratifikace Evropského stabilizačního fondu už byla pouhou formalitou.

Záchranný fond ESM není institucí Evropské unie. Funguje na základě zvláštní smlouvy mezi zeměmi eurozóny. Činnost zahájil 8. října a už vydal první dluhopisy na pomoc španělským bankám. Na změně Lisabonské smlouvy se unie dohodla jen proto, aby vyšla vstříc německému ústavnímu soudu.

Ten pak ale sám uznal, že změna vůbec není nutná, protože pomocí ní členské země do Bruselu nepředávají žádné pravomoci. Záchranný fond tak existuje bez ohledu na to, jestli tato změna platí, nebo ne.

Jakl: Česko nakonec bude muset euro přijmout

Tajemník prezidenta Ladislav Jakl Klause obhajuje. „Myslím si, že důvodem nesouhlasu pana prezidenta jsou dvě věci. Zaprvé je celý euroval a celý ten systém především velkým ekonomickým nesmyslem. Ve skutečnosti znamená neustálé vycucávání peněz z kapes daňovým poplatníkům a jejich přesouvání do děr, které způsobili bankéři a politici svými špatnými rozhodnutími," zmínil ve večerních Ozvěnách dne Radiožurnálu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hosty večerních Ozvěn dne Radiožurnálu byli tajemník prezidenta republiky Ladislav Jakl a europoslanec za ČSSD Libor Rouček

Především ale upozornil, že Česko sice zatím není členem eurozóny, ale zavázalo se, že euro přijme, a tak se nás euroval stejně jednou bude týkat. Podle Jakla navíc rozhodnutí Ústavního soudu neobsahuje nic o tom, že by Klaus měl doplněk Lisabonské smlouvy o ESM bezodkladně podepsat - názor soudu v důvodové zprávě prý nemá právní relevanci.

Milan Kopp, Renáta Prátová, Ondřej Houska, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme