Klaus nepřeceňuje komplikace kolem potvrzení velvyslance USA v Praze

Potvrzení amerického velvyslance v Praze se komplikuje. Norman Eisen jmenovaný mimořádně prezidentem Obamou na jeden rok totiž vadí republikánskému senátorovi Charlesi Grassleymu. Ten nyní nechce souhlasit s potvrzením Normana Eisena ve funkci.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Velvyslanec Norman Eisen (vlevo) a kongresman Charles Grassley | Zdroj: ČTK

Podle senátora Grassleyho se Norman Eisman zachoval neeticky, když stál za odvoláním generálního inspektora pro národní a komunitní služby v roce 2009. To sice s Českou republikou vůbec nesouvisí, Norman Eisen ale podle Grassleyho neodpovídal otevřeně a pravdivě, když se to tehdy řešilo před senátním výborem a Eisen tam vypovídal jako poradce prezidenta Obamy pro etiku.

Přehrát

00:00 / 00:00

O komplikacích kolem potvrzení amerického velvyslance v Praze mluvil v Ranním Radiožurnálu zpravodaj ČRo ve Spojených státech Vít Pohanka

V americkém Kongresu jednal i český prezident Václav Klaus. Komplikace s jmenováním Normana Eisena ale nechce přeceňovat.

„Skoro jsem přesvědčen, že to je individuální, zrovna smolný případ, který neříká vůbec nic o stavu České republiky a Spojených států. Kdybyste se zeptali každého kongresmana a senátora tady v Kongresu, odpřísáhl by, že nic takového není v jejich zájmu a považují nás naopak za velmi spolehlivého partnera,“ prohlásil český prezident.

Klaus se v americkém Kongresu setkal se skupinou senátorů, mezi nimiž byl i Charles Grassley, ale jak poté řekl novinářům, na toto téma řeč nepřišla. Prezident Klaus dokonce říkal, že v tu chvíli ani nevěděl, že Charles Grassley bude proti Normanu Eisenovi vystupovat. Chápe to jako vnitřní věc americké vlády a Kongresu, připustil ale, že pokud americký velvyslanec v Praze zase nebude, pro Českou republiku to bude evidentní a zjevná nevýhoda.

Podle našeho zpravodaje v USA se skutečně může stát, že jeden senátor přiměje vládu, aby stáhla velvyslance v nějaké zemi. Technicky sice mohou ostatní senátoři názor jednoho ze svých kolegů přehlasovat, ale obvykle to bývá tak, že vládě, v tomto případě prezidentovi, nestojí za to jít kvůli jednomu velvyslanci do konfliktu.

V minulosti už podobné komplikace nastaly například při jmenování amerického velvyslance při OSN Johna Boltona v roce 2005. „Je ale opravdu nezvyklé, že se takové komplikace objeví v případě jmenování velvyslance v zemi, jako je Čeká republika,“ podotkl náš washingtonský zpravodaj.

Vít Pohanka, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme