Klaus podepsal přístupovou smlouvu Chorvatska k Evropské unii

Prezident Václav Klaus dnes podepsal přístupovou smlouvu Evropské unie s Chorvatskem a ukončil tak její ratifikaci v České republice. Smlouvu už dříve schválily obě komory parlamentu. Vláda nakonec ratifikaci nespojila se schvalováním české výjimky z Lisabonské smlouvy. Výjimka se týká Charty základních práv Evropské unie a podle prezidenta Klause je zárukou proti majetkovým nárokům Sudetských Němců.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Václav Klaus přednesl na Pražském hradě novoroční projev | Foto: ČTK

Poslanec Evropského parlamentu za ODS Jan Zahradil si nemyslí, že vláda v otázce české výjimky promeškala příležitost. Přístup Chorvatska se po schválení ve všech členských zemích dostane na jednání Evropské rady, kde podle Zahradila vláda svůj požadavek s konečnou platností vznese.

Přehrát

00:00 / 00:00

Europoslanec Jan Zahradil vysvětluje, jak se má situace s českou výjimkou z Lisabonské smlouvy

„My ji napřed musíme dostat přiznánu Evropskou unií, tedy Evropskou radou, a to se předpokládám stane někdy ve druhé polovině tohoto roku, to znamená po parlamentních prázdninách, na další Evropské radě, která může být v listopadu nebo v prosinci,“ přibližuje, jaký je další osud české výjimky z Lisabonské smlouvy.

Ratifikační proces v českém parlamentu by se ale mohl zkomplikovat. Senát s převahou sociální demokracie totiž už několikrát oznámil, že ji nepodpoří.

„Takže my se můžeme dostat do situace, že budeme mít náš požadavek zaručen Evropskou radou, budeme ho mít ratifikovaný v jedné komoře českého parlamentu, druhá komora českého parlamentu ho ale ratifikovat odmítne, a tím pádem se dostaneme do slepé uličky, ze které já osobně v tuhle chvíli nevidím žádné východisko,“ uvažuje Zahradil.

Doufá proto, že senát změní názor. „Uvědomí si, že tímto svým postojem poškozuje Českou republiku, respektive nás tak trochu zesměšňuje, a že bude držet to, co již dříve bylo dohodnuto. My jsme si tu výjimku vyjednali legálně a legitimně v roce 2009,“ dodává.

Jan Richter, krw Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme