Klaus s Gašparovičem chválili v Bratislavě rozdělení federace. Prospělo prý oběma státům

Česko a Slovensko jsou na tom dnes lépe, než kdyby se společný stát nerozpadl. Shodli se na tom v Bratislavě český a slovenský prezident. Václav Klaus je na Slovensku na rozlučkové dvoudenní návštěvě.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Václav Klaus přijal na Pražském hradě slovenského prezidenta Ivana Gašparoviče | Zdroj: ČTK

V prezidentských funkcích se Ivan Gašparovič a Václav Klaus setkávají už devět let, oficiálně se viděli více než dvacetkrát.

Většinou vystupovali jako dobře sehraný tandem a nejinak tomu bylo i tentokrát.

„Každá z našich zemí cítila, že v té druhé zemi má pozitivního partnera, který se určitě té země zastane. Já jsem to vůči Slovensku za svou politickou kariéru dělal mnohokrát,“ uvedl Klaus.

Přehrát

00:00 / 00:00

Návštěvu prezidenta Václava Klause v Bratislavě sleduje zpravodaj Vojtěch Berger

Podle Ivana Gašparoviče by česko-slovenské vztahy dnes nebyly tak dobré, kdyby se společný stát nerozpadl. Dodal, že rozdělení prospělo ještě více Slovensku než Česku. A oba státy prý mají mezi sebou čistý stůl.

Na tiskové konferenci padl i dotaz, jestli není na čase, aby si prezidenti navzájem udělili nejvyšší státní vyznamenání. Jeden z novinářů tak narážel na to, že když byl před deseti lety na rozlučkové návštěvě tehdejší odcházející prezident Václav Havel, toto vyznamenání obdržel.

Vyznamenání pro Klause? Gašparovič to nevyloučil

Václava Klause otázka nejdřív trochu rozladila. „Pane prezidente, představte si, kdybychom si náhodou ta nejvyšší státní vyznamenání předali. Dovedete si představit, co by tito lidé dělali? Ale my jsme jim tu radost neučinili,“ poznamenal směrem k Ivanu Gašparovičovi.

Slovenský prezident o tom ale hned začal nahlas přemýšlet a tuto možnost nevyloučil. „Co se nestalo, může se ještě stát. Pan prezident je ještě stále prezidentem, já jsem také ještě prezidentem,“ zauvažoval Gašparovič.

Českého prezidenta čeká v Bratislavě ještě setkání s premiérem Ficem a dalšími vrcholnými politiky, zúčastní se i vernisáže výstavy věnované česko-slovenským vztahům za posledních 20 let a navštíví bratislavskou katedrálu, Dóm svatého Martina.

V programu rozlučkové návštěvy, která končí zítra, je i převzetí ceny od Sdružení slovenských podnikatelů. Václav Klaus ji dostane za to, že prý přispěl k rozvoji podnikatelského prostředí tím, že prosadil tržní ekonomiku.

Vojtěch Berger, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme