Klaus slíbil, že Lisabon po splnění své podmínky podepíše

Česká podmínka k Lisabonské smlouvě bude jedním z bodů jednání evropské rady. Summit začne ve čtvrtek v Bruselu. Kvůli mandátu pro premiéra Jana Fischera se odpoledne mimořádně sešla vláda. Odsouhlasila text, který bude Fischer na jednání se svými evropskými partnery prosazovat.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Premiér Jan Fischer přichází na jednání vlády ČR | Foto: Tomáš Adamec

Přesný text výjimky, který má uspokojit prezidenta Václava Klause a umožnit ratifikaci Lisabonské smlouvy, zatím zůstává tajný.

Podle premiéra Jana Fischera je jeho autorem Švédsko, jako předsednická země EU, a to by jej také mělo zveřejnit.

"Nebude tam žádné vyřezávání nějakých věcí a odkazy z minulosti, je skutečně obecný, to říct mohu, tak je to celé konstruované," řekl po jednání vlády Fischer.

Premiér také ujistil, že mu prezident osobně dal garance, že jestli Ústavní soud nenajde nesoulad Lisabonské smlouvy s českým právem a evropská sedmadvacítka podpoří českou výjimku, nová evropská pravidla podepíše. Sám Klaus se k těmto garancím veřejně nevyjádřil.

Výhrady některých zemí k české výjimce podle premiéra Fischera řeší Švédsko, jako předsedající země.

Slovensko už o výjimku nestojí

Slovensko dá přednost chartě základních práv Evropské unie před výjimkou kvůli Benešovým dekretům, kterou požaduje český prezident a o níž samo nedávno rovněž uvažovalo. Na zasedání parlamentního výboru pro evropské záležitosti to řekl slovenský premiér Robert Fico.

Výjimka by podle Fica mohla omezit chartou zaručená práva Slováků v sociální oblasti. Slovenská vláda navíc podle premiéra míní, že žádný vztah mezi dekrety a chartou neexistuje.

Marika Táborská, Václava Marešová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme